Istodobno, slovenski nacionalistički čelnik Zmago Jelinčič zatražio je od Pahora da dopusti javnu objavu sporazuma o arbitražnom rješavanju graničnog prijepora s Hrvatskom. 'Zauzimamo se za dobrosusjedske odnose s Hrvatskom, ali smo kritični prema njenim pokušajima kojima nam krati da budemo pomorska država', rekao je Peterle, bivši ministar vanjskih poslova i predsjednik vlade, na konferenciji za novinare u Ljubljani. Namjera Hrvatske da uz potpisivanje sporazuma o arbitraži podnese i jednostranu izjavu kako pristanak na arbitražu ne treba tumačiti kao davanje prava Sloveniji da ima izlaz na otvoreno more Peterle je protumačio kao pokušaj oduzimanja Sloveniji njezina naslijeđenog prava.
>> Janša: Sporazum o arbitraži neće proći na referendumu
'Hrvatska je željela deblokadu, spor joj je na drugom mjestu'
'Jasno je da je Hrvatska u prvom redu željela deblokadu svojih pregovora, te da joj je sada granični prijepor u drugom planu', rekao je Peterle, dodajući da je Slovenija trebala ustrajati na stajalištu da granični prijepor treba riješiti prije nego što Hrvatska uđe u EU. Ne pojasni li Pahorova vlada sadržaj arbitražnog sporazuma, on će vjerojatno pasti na referendumu, a to bi značilo da nakon toga ni Pahor više ne bi mogao biti premijer, ocjena je slovenskog europarlamentarca Peterlea. Slovenski nacionalistički čelnik Jelinčič zatražio je od Pahora objavu sporazuma o arbitražnom rješavanju graničnog prijepora. 'Očekujemo da će premijer Pahor odmah dopustiti objavu sporazuma koji je za Sloveniju štetan i potpuno neprihvatljiv', navela je u petak u priopćenju Jelinčičeva Slovenska nacionalna stranka (SNS).
'Pahor trguje sa slovenskim ozemljem'
Stranka navodi da će se ukoliko Pahor na to ne pristane pokazati da je 'pokleknuo' pod međunarodnim pritiscima i dopustio deblokadu hrvatskih pristupnih pregovora, te da 'trguje' slovenskim ozemljem. Jelinčič tvrdi da više nema razloga da se sporazum drži u tajnosti nakon što je u četvrtak objavljen u nekim hrvatskim tiskovinama. Slovenski mediji prije toga objavili su samo neke izvatke iz nacrta sporazuma, što je zadnjih tjedana u Sloveniji izazivalo velike političke polemike radi li se o izvornom tekstu i treba li sporazum prihvatiti ili ne budući da oporba drži kako arbitraža Sloveniji ne jamči unaprijed da će dobiti pristup otvorenom moru. (Hina)