Izvezeni u 35 zemalja

Hrvatska za desetke milijuna eura nabavlja ubojite letjelice: "Sustavi budućnosti, pokazali su se u Ukrajini"

Kreće nabava turskih vojnih dronova. I službeno je potpisan ugovor za kupnju Bayraktara. A zbog milijunskog posla u Zagreb je stigao jedan od braće povezan s turskim predsjednikom.

Turski gospodari neba i bojišnice - adut u ukrajinskoj obrani protiv ruske agresije. Kažu za Bayraktare da su spori, ali ubojiti i precizni u gađanju meta. Naoružani besposadni sustav stiže u hrvatsku vojsku u rujnu sljedeće godine. Jamče to potpisi na ugovoru.

Hrvatska kupuje šest letjelica. Vrijednost ugovora s Turskom težak je 67 milijuna eura bez PDV-a.

"Oružje koje je prijeko potrebno kad govorimo o borbenim djelovanjima, nego i sustav koji može nadzirati i migracije i granice", kaže ministar obrane Ivan Anušić.

Zbog posla je u Zagreb osobno došao jedan od dvojice braće, inače, kreatora čuvenog vojnog drona. I obiteljski usko povezanog s turskim predsjednikom Erdoganom.

"Duboko smo počašćeni time naš sustav Bayraktar TB2 ulazi u hrvatske obrambene snage, što će čuvati nebo nad Jadranom i pridonositi stabilnosti u regiji", rekao je Haluk Bayraktar, izvršni direktor tvrtke Baykar.

Letjelica je duga šest i pol metara. Dvostruko veći, 12 metara, joj je raspon krila. Leti na visini od 5000 metara i leti brzinom od oko 220 kilometara na sat. Nosi i do 150 kilograma. U zraku može provesti više od 24 sata.

"U Ukrajini su se najmasovnije koristili tako da je i to bio jedan od pokazatelja zašto ih nabaviti. Sustavi budućnosti, sposobni i vrlo kvalitetni", objašnjava vojni analitičar Marinko Ogorec.

Sustav Bayraktar dokazao se u brojnim sukobima. Turci su ga do sada izvezli u 35 zemalja.

"Mi smo imali besposadne sustave u Domovinskom ratu, pokazali su se izvrsnima već tada, vrlo učinkovitima, a onda smo to zapustili i zanemarili i sad moramo opet ispočetka", dodaje Ogorec.

Uz letjelice s kamerama i naoružanjem, u paketu koji Hrvatska dobiva je i centar za zapovijedanje i nadzor, simulator, oprema, obuka. Turci brinu i o transportu.

Danas o tome nije htio, ali šef države nedavno je zbog posla koji je dogovoren na ovaj način kritizirao premijera.

"Kakav je njegov, ili deal nekog drugog s bespilotnim letjelicama, Bayraktarima? Zašto baš te, zašto taj tip i zašto od istog proizvođača, i hoće li iste te letjelice nakon što ih prodaju nama za godinu dana prodat Srbima, jer vidimo kako se radi! I vidimo kako ljudi koji nas predstavljaju vode posao, to su glupi ljudi!", izjavio je Zoran Milanović početkom listopada.

No, oni koji su trebali ponuditi odgovore ne samo na Milanovićeva pitanja i nedoumice nisu to učinili.

  Pročitajte i ovo istraga u tijeku Tragičan kraj potrage za ženom u zagrebačkom Maksimiru

Pročitajte i ovo Tko čeka, dočeka Rastu porodiljne naknade, ministar najavio: "To je tek početak." Dnevnik Nove TV donosi detalje