This browser does not support the video element.
U Hrvatskoj se u prosjeku svake godine odobrava stotinu kliničkih ispitivanja na ljudima. Nakon što prođu Središnje etičko povjerenstvo, konačnu dozvolu daje Ministarstvo zdravstva.
'Može se reći da su pacijenti adekvatno zaštićeni jer se pri odobravanju kliničkog ispitivanja provjerava protokol kliničkog ispitivanja, plan ispitivanja, provodi se sve ono što vodi zaštiti pacijenata', kaže prof. dr. sc. Igor Francetić, internist i klinički farmakolog.
Od istraživanja lijeka, pa do njegovog konačnog korištenja u prosjeku prođe 14 godine. Farmaceutske kompanije na to troše milijune, a pogreške skupo plaćaju.
'Istina se na kraju uvijek sazna i svaka ozbiljna farmaceutska firma nastoji podatke transparentno prezentirati', kaže dr. Francetić.
Od posljednjih 40 kliničkih ispitivanja bolnice su zaradile 860 tisuća eura. Najteže je pacijentima koji su zbog bolesti često prisiljeni pristati na testiranja. Prije nego što stave potpis na takozvani informirani pristanak, i postanu dijelom istraživanja, pacijenti ga moraju dobro pročitati. A na ruku im, uvjeravaju nas stručnjaci, idu i strogi hrvatski propisi koji su moguće manipulacije sveli na minimum.