Treći predsjednik Hrvatske Ivo Josipović naglasio je da tužbu može povući samo Vlada, ali misli da bi Hrvatska mogla preispitati odluku o tužbi za genocid protiv Srbije.
To bi se moglo dogoditi ukoliko Beograd prihvati pregovore o nestalim osobama, suđenjima za ratne zločine i vraćanju kulturnog blaga, koje je nestalo tijekom rata.
Josipović je, u intervjuu za talijanski dnevni list Corriere della Sera, istaknuo da 'ne vidi razlog zbog kojeg bi se nastavilo s tužbom za genocid ako bi Beograd prihvatio ove uvjete'.
'Pregovarat ću s Beogradom o nestalim osobama, suđenjima za ratne zločine i vraćanju opljačkanog kulturnog blaga. Ako prihvate te uvjete, nema razloga nastaviti s tužbom za genocid', rekao je novi predsjednik Hrvatske.
On je za talijanski dnevnik praktički samo potvrdio ono što je rekao u nedavnom intervjuu za Tanjug.
Tada je objasnio da je Hrvatska svoju tužbu podnijela u trenutku kad Srbija nije ispunjavala ni minimum obaveza koje je postavila međunarodna zajednica.
'Te obaveze odnosile su se na sudbinu zatočenih i nestalih osoba, na kazneni progon počinitelja ratnih zločina, kao i na vraćanje kulturnog blaga... Od trenutka podnošenja tužbe Srbija je učinila značajne napore u smjeru poboljšanja odnosa, a u suradnji s Hrvatskom intenzivno radi i na ispunjavanju svojih obaveza – vraćen je veliki dio kulturnog blaga, procesuiraju se počinitelji ratnih zločina i rješavaju se sudbine nestalih", istaknuo je Josipović.
Tadićeva čestitka
Predsjednik Srbije Boris Tadić je, u čestitki novoizabranom šefu hrvatske države, ponovio stav Beograda da je nekorisna svaka konfrontacija država i naroda, smatrajući da je uputnije sve takve sporove rješavati izvansudskim postupcima, a u redovnim sudovima zaštite prava žrtava, koje ne smiju ostati zaboravljene.
'Ne postoji kolektivna krivnja i svaki zločinac ima svoje ime i prezime. Zločinci moraju biti kažnjeni za svoja nedjela zbog žrtava i njihovih obitelji i zbog pomirenja naroda na Balkanu', rekao je Tadić.
Predsjednik Srbije čestitao je Josipoviću na izbornoj pobjedi i pozvao ga je da zajedno rade na uspostavljanju europskih civilizacijskih normi na prostoru zapadnog Balkana i očuvanju mira i stabilnosti u regiji.
'Budućnost svih naroda i država u regiji je u Europskoj uniji, gdje trebamo biti dobri susjedi i prijatelji. Srbija i Hrvatska imaju odlučujuću ulogu u procesu transformacije zapadnog Balkana u zonu dugotrajne stabilnosti i održivog razvoja. Pretpostavke takve politike su izgradnja pravne države, uvažavanje razlika i sagledavanje zajedničkih ekonomskih i vrijednosnih ciljeva', rekao je Tadić.
Prema njegovim riječima, Srbija očekuje od novog hrvatskog predsjednika poštovanje njenog integriteta, povratak izbjeglih Srba, povratak njihove imovine, poštovanje ljudskih i manjinskih prava, pravo na rad i zapošljavanje, kao i pravo na očuvanje identiteta i kulture, uključujući pravo na upotrebu pisma i jezika.
'Istovjetna je i obaveza Srbije prema svojoj hrvatskoj nacionalnoj zajednici', zaključio je Tadić.