Hrvatska mjeri rekordne temperature

Toplinski pakao od najranijeg jutra: U Dubrovniku 27, Splitu 26

Slika nije dostupna
Dubrovčane je jutros dočekao temperaturni pakao. U 5 sati izmjereno je čak 27 stupnjeva.

Niti Splićani jutro nisu dočekali s osvježenjem, jer je njih u isto vrijeme grijalo neugodnih 26 stupnjeva, a po ranojutarnjoj vrućini nisu puno zaostajali niti Senj i Mali Lošinj, s izmjerenih 25 stupnjeva u pet sati, prema podacima DHMZ-a.

Vruće i sparno - to je najkraći i najjasniji opis. Temperture bi već sutra mogle biti i više od današnjih. Uz to, ni biometeorološka prognoza nije najbolja. Vrijeme utječe na raspoloženje, pa se osim tekućinom, laganom odjećom i zaštitom od sunca treba 'naoružati' i strpljenjem.

Vrućina ne jenjava. Mjerimo rekordne temperature, više od 35 gotovo u cijeloj Hrvatskoj, iako smo na kraju kolovoza. Tri najtoplija grada jučer bila su Knin s 39 stupnjeva, Karlobag s 37 i Zadar s 36 stupnjeva.

'Sve do subote nas očekuje iznimno vruće i sparno vrijeme. U unutrašnjosti temperatura oko 38 stupnjeva, na Jadranu malo manje - oko 35. U periodu od subote pa do utorka očekuje se ipak jedno osvježenje, temperatura će se postupno malo sniziti, najprije na 30 stupnjeva, a onda u ponedjeljak možda na 28-29 stupnjeva', kazala je meteorologinja Ana Bago.

Zbog vala nesnosnih vrućina, svojim preporukama odlučilo se oglasiti i Ministarstvo zdravstva. Izdalo je preporuke za građane, a posebice za rizične skupine kao što su starije osobe, bolesnici od kardiovaskularnih bolesti i drugi kronični bolesnici te djeca kako bi se umanjio izraziti negativan meteorološki učinak.

Preporučljivo je apsolutno izbjegavanje izravnog izlaganja suncu između 10 i 17 sati, a u slučaju potrebe izlaska, važno je pravilno se zaštiti odgovarajućom kapom, maramom ili šeširom, te oči zaštiti sunčanim naočalama.

Iznimno je važno redovito unositi dostatnu količinu vode i to do 2,5 litre, a gazirana pića i alkohol apsolutno izbjegavati. U prehrani je bitno izbjegavati masna, pržena, začinjena i teška jela. Prednost treba dati kuhanom povrću, voću, salatama i ribi. Iznimno je bitna nadoknada tekućine laganim varivima, juhama i čajevima.

Prostore u kojima se boravi potrebno je zasjenjivanjem izolirati od utjecaja izravna djelovanja sunca.

U slučaju pojave glavobolje, mučnine, vrtoglavice, a posebice dehidracije, što su, kako se navodi, znaci za uzbunu i u kojim je slučajevima potrebno starijim osobama, djeci, bolesnim i funkcionalno onesposobljenim osobama u najkraćem roku pružiti zdravstvenu skrb, obavezatno konzultirajte svoga liječnika opće medicine ili najbližu hitnu medicinsku pomoć.

Kronični bolesnici moraju voditi pažnju o redovitom uzimanju propisanih lijekova i preparata, kardiovaskularni bolesnici regulirati i kontrolirati krvni tlak, a bolesnici oboljeli od šećerne bolesti obvezatno kontrolirati i regulirati šećer u krvi.

Ministarstvo je pozvalo članove obitelji, prijatelje, susjede i znance da učestalije kontaktiraju s osobama u riziku i za koje znaju da bi mogle zatrebati pomoć jer to im može spasiti život.

I ministar zdravstva Darko Milinović pozvao je građane da se pridržavaju preporuka. U suprotnom može biti opasno. 'Želim apelirati na one građane čija rodbina, poznanici ili susjedi imaju ili poznaju osobe koje spadaju u rizične skupine da češće kontaktiraju s njima jer takav jedan telefonski poziv može nekome spasiti život', kazao je ministar te dodao kako za sada nema povećanog broja intervencija, ali građane treba stalno upozoravati.