"Europski semestar"

Izvješće Europske komisije: Hrvatska među tri najlošija ocijenjena gospodarstva u Europskoj uniji

Hrvatsko gospodarstvo jedno je od tri najlošije ocijenjena u Europskoj uniji. Vidljivo je to iz danas objavljenog tzv. Europskog semestra o gospodarstvu unije.

Hrvatska se uz Cipar i Italiju navodi kao zemlja s prekomjernim ekonomskim neravnotežama.

Riječ je o dokumentu koji komisija izdaje svake godine, a odnosi se i na stanje ekonomije svake zemlje, ali i preporuke. Kod Hrvatske, iako se na to obvezala nema napretka kada su u pitanju reforme mirovinskog sustava, javne uprave, ali i odgađanja uvođenja poreza na nekretnine.

Ograničeni napredak vidljiv je po pitanju socijalne pomoći, obrazovne reforme i prodaje državnih poduzeća.

Potpredsjednica Vlade Martina Dalić na dokument iz Bruxellesa poručila je reformi nije bilo jer za to je potrebno vrijeme, a ova 2018. godina bit će godina reformi.

Dalić je ocijenila da je izvješće EK u najvećoj mjeri u skladu s očekivanjima Vlade te prepoznaje rezultate u gospodarskom rastu ostvarene u prošloj godini i u proračunskoj disciplini, smanjivanju proračunskog deficita te javnoga duga.

"U određenoj mjeri, ono prepoznaje i reformske napore koji su učinjeni, a naravno, daje i upozorenje i poziva da se ubrzaju u prvom redu napori u provođenju strukturnih reformi", istaknula je Dalić u izjavi novinarima u Banskim dvorima.

Napomenuvši da strukturne reforme nisu jednostavne te da je za njihovu pripremu potrebno vrijeme, Dalić je navela da je prošla godina utrošena na njihovu pripremu.

"Nalazimo se u godini za koju je i sam predsjednik Vlade kazao da je godina reformi", izjavila je, dodavši da se u Saboru nalazi paket zakona koji se tiče promjena u pravosuđu te da se u vrlo kratkom roku može očekivati i niz zakona koji se tiču efikasnijeg funkcioniranja državne administracije, u prvom redu zakona koji se tiču objedinjavanja inspekcijskih službi.

Ministarstvo rada i mirovinskog sustava i Ministarstvo uprave dovršavaju zakone koji se tiču nagrađivanja u državnoj upravi, a Dalić je najavila i kako će se tijekom ovoga mjeseca intenzivirati i individualni razgovori s pojedinim resorima i ministrima vezani uz pripremu novog nacionalnog plana reformi.

Na novinarski upit o primjedbama EK da je Hrvatska najslabija po pitanju mjera koje je sama najavila te zašto se toliko kasni, Dalić je ponovila kako je za kvalitetnu pripremu reformi potreban određeni napor i usklađenja među resorima.

"I ja bih željela da mnoge od tih mjera idu brže, ali promjene i reforme mogu ići onom brzinom i dinamikom kojom ih društvo može prihvatiti", rekla je Dalić, ponavljajući kako Vlada želi pripremljene mjere treba provesti kroz zakonodavne aktivnosti te kako želi ubrzati korištenje EU fondova. (Hina)