SDP poručuje

'Hrvatska je zrela za reformu poreznog sustava'

Slika nije dostupna
SDP će Saboru predložiti da odbije Vladin prijedlog državnog proračuna za 2010. te odluči o privremenom financiranju tijekom kojega bi se donijele ključne mjere za izlazak iz krize i na temelju njih izradio proračun, jer predloženi smatraju neprovedivim bez poreznog rasterećenja građana i gospodarstva.

SDP-ovci su na današnjem 'briefingu' za saborske izvjestitelje najavili da ni na proračun za iduću godinu neće podnositi amandmane, jer smatraju da bi to, s obzirom na Vladina, kako kažu, nerealna predviđanja za 2010., bilo neodgovorno. 'Prihodovna strana proračuna nerealno je planirana i treba učiniti veće napore od toga da bi se sada nabacivali amandmanima', poručila je potpredsjednica SDP-ova Kluba Milanka Opačić. U njezinoj stranci ističu da bez poreznog rasterećenja građana i gospodarstva, posebno kroz ukidanje tzv. kriznog poreza i vraćanje PDV-a na 22 posto, s Vladom nema ni smisla razgovarati o mjerama za izlazak iz krize.

>> 'Proračun pokazuje da Vlada nema kapaciteta'

'Isključivo oporezivanje rada je neodrživo'

Uvjereni su, naime, da se Vladina očekivanja o minimalnom, ali ipak rastu BDP-a od 0,5 posto te koliko-toliko prihvatljivom ubiranju poreznih prihoda u 2010. neće ostvariti ako se ne poveća kupovna moć građana, a time i potrošnja te gospodarska aktivnost. Taj se učinak, naglašavaju u SDP-u, može postići samo ukidanjem kriznog poreza i vraćanjem PDV-a na 22 posto, zatim oporezivanjem imovine, uključujući i one financijske (dionice), na način da se jače oporezuje bogatiji sloj, smanjenjem doprinosa za zdravstvo s 15 na 7 posto, oslobađanjem gospodarstva parafiskalnih nameta. 'Hrvatska je zrela za reformu poreznog sustava', kazala je Dragica Zgrebec, neodrživim ocijenivši da se u Hrvatskoj, i to stopom koja je među najvišima u svijetu, gotovo isključivo oporezuje rad.

Veliki problemi s nelikvidnosti nestali bi već kad samo Ina podmirila svoje obveze pa se po tom pitanju nešto mora napraviti. 'S ovim proračunom čeka nas još teža iduća godina'

Ne vjeruju tvrdnjama Banskih dvora da su u proračunu vidljivi bolni rezovi, ističući da Hrvatsku, ne promijeni li Vlada svoju politiku, čeka puno teža godina nego je bila ova, posljedica čega će biti i rebalans već početkom godine. Upitani bi li, da su na vlasti, punjenje državnog proračuna osigurali smanjenjem plaća i mirovina, odnosno ta primanja zadržali na razini prije kriznog poreza, SDP-ovci odgovaraju da problem nije u visini plaća, nego u glomaznoj državnoj upravi koja prekomjerno povećava proračunsku masu za plaće. Zalažu se za reformu državne uprave te ukidanje raznih agencija, fondova, regulatornih tijela koja, kažu, ništa ne rade osim što opterećuju proračun, a na upit koliko bi zaposlenika u državnoj upravi otpustili, odgovaraju - prekobrojnih je barem 30-tak posto. 'Ja se to ne bojim reći', poručio je SDP-ov zastupnik Slavko Linić. 'Za razliku od HDZ-a, mi nismo za to da u državnoj službi možeš živjeti kao trut, na teret građana', dodao je.

Marić: Proračun je ostvariv

HDZ-ov saborski zastupnik i predsjednik Odbora za financije Goran Marić odbacio je danas ocjene oporbe da je prijedlog proračuna za 2010. nerealan i neostvariv, te izjavio kako je, uz pretpostavku maksimalne finacijske discipline, ostvariv i uz sadašnja porezna opreterećenja .

SDP smatra da je proračun nerealno planiran te da bi bilo krajnje neodgovorno podržati ga i predlagati amandmane na njega. Ustvrdivši danas u Hrvatskome saboru kako je proračun uvijek idealna tema za oprečna mišljenja, Marić je novinarima kazao kako je prijedlog proračuna za iduću godinu 'prilično realan' budući da je, kako je rekao, rezultat i posljedica dugogodišnjih nagomilanih problema u hrvatskom gospodarstvu i posljedica svjetske ekonomske krize i nedovršenog restrukturiranja javnih poduzeća i društava u većinskom vlasništvu države. 'On je i ostvariv, uz pretpostavku da se ostvari gospodarski rast od 0,5 posto i da inflacija bude na razini 3 posto. Naravno, i da svi efekti od uvođenja novih poreza i trošarina budu prema očekivanju', dodao je.

'Nitko nema pravo ne platiti porez'

Smatra da nitko u Hrvatskoj nema pravo ne platiti porez i biti drukčiji od svih ostalih kad su u pitanju obveze prema državi, a na pitanje znači li to da se zalaže za porez na kapitalnu dobit, odgovorio je da ne govori o novim porezima već o tome da mnogi poduzetnici u Hrvatskoj ne plaćaju obveze prema državi (trošarine, porez na dobiti, PDV). Istodobno ti isti poduzetnici najviše viču da je država generator nelikvidnosti, dodao je. Odgovorno tvrdim da država nije generator nelikvidnosti i da ona svoje obveze prema poduzetnicima redovito podmiruje, dok istodobno poduzetnici ne podmiruju svoje obveze prema RH, kazao je, pritom prvenstveno mislivši na Inu.

'Kad bi samo Ina podmirila sve svoje obveze veliki problemi bi po pitanju nelikvidnosti nestali i tu se hitno mora nešto učiniti', rekao je Marić. Ne slaže se ni s tvrdnjom oporbe da proračun odlazi samo na potrošnju, te da Vlada nije pokazala političku volju za provedbu reformi. Istina je da postoji još institucija koje nisu temeljito proanalizirane, za koje nakon te analize treba utvrditi koliko ih treba subvencionirati', nastavio je i naveo kako misli na HAZU, HNK, Fond za zaštitu oklioša, kao i na restruktiranje željeznice, brodogradnje. Složio se s ocjenom da je Hrvatskoj u budućnosti potreban porezna reforma. 'Mislim da dolazi vrijeme potrebe jedne generalne porezne reforme, ali ona se ne smije donijeti na brzinu, ad hoc, već mora biti proizvod stručnog promišljanja i donesena konsenzusom. Za to se ima i vremena i volje i nadam se da ćemo u tome sigurno uspjeti', rekao je. (Hina)

Povezane teme