Ministar Šimonović izjavio je kako je uvjeren da će sporazum biti potpisan čim Hrvatska promijeni Ustav, odnosno otkloni ustavne zapreke za izručenje svojih državljana. 'To će biti velik korak u borbi protiv korupcije i organiziranog kriminala, koji prelazi granice, o čemu i svjedoče neka suđenja koja su u tijeku', poručio je. Upitan hoće li spomenuti ugovor dopuštati i izručenje osoba zbog ratnih zločina, odgovorio je kako je još rano o tome govoriti, ali i istaknuo kako se u tom smjeru vode razgovori.
I ministrica Malović izrazila je zadovoljstvo usuglašavanjem teksta budućeg ugovora, također uvjerena da će uskoro biti i potpisan. 'Trudit ćemo se da sce pravomoćno osuđene osobe koje su u drugoj državi odsluže kaznu i ne izbjegavaju pravdu', naglasila je.
Oboje ministara potvrdili su zajedničku namjeru unaprjeđenja međusobne suradnje, posebno u borbi protiv organiziranog kriminala i korupcije kao jednog, te približavanja Europskoj uniji kao drugog prioriteta vlada i Hrvatske i Srbije. Šimonović je rekao kako je u proteklom razdoblju, i na nacionalnoj i na međunarodnoj razini, vidljiv napredak obiju država u borbi protiv kriminala i korupcije te u reformi pravosuđa, te istaknuo da Hrvatska 'jasno i nedvosmisleno podupire Srbiju' u približavanju EU.
Srbija će pomoći Hrvatskoj svojim iskustvima u zaplijeni imovine
Snežana Malović kazala je kako je duboko uvjerena da će u narednom razdoblju suradnja dvaju ministarstava biti još intenzivnija i dinamičnija, budući da su obje vlade, istaknula je, posvećene borbi protiv korupcije te euro-integracijama. Naglasila je da Srbija iznimno cijeni volju Hrvatske da joj pomogne u procesu približavanja EU kako bi se taj postupak što kvalitetnije i brže odvijao.
Srbija će, pak, dodala je, Hrvatskoj pomoći svojim iskustvima u zaplijeni imovine stečene kaznenim djelima, kroz djelovanje Direkcije za upravljanje oduzetom imovinom koja je osnovana temeljem Zakona o oduzimanju imovine proistekle iz kaznenog djela. Šimonović je, u odgovoru novinarima, najavio da bi sličan zakon Hrvatska mogla donijeti do ljeta.
Ministri su pozdravili dobru suradnju državnih tužiteljstava, kojom se, suglasni su, kroz pružanje pomoći u prikupljanju potrebnih dokaza i podataka i omogućavanjem uvida u dokaze koji su utvrđeni u sudskom postupku omogućuje da ratni zločinci budu privedeni pravdi i kažnjeni. Šimonović je rekao kako oba ministarstva razmjenjuju podatke o osobama protiv kojih se vode postupci zbog ratnih zočina.
Šimonović o Nobilu: Sasvim je jasno da se u borbi protiv korupcije diže prašina
Novinari su Šimonovića pitali i kako komentira stav predsjednika Ive Josipovića da odluka Hrvatske odvjetničke komore o mogućoj suspenziji odvjetnika Ante Nobila, u kontekstu u kojem je donesena može izgledati kao politički motivirana odluka.
Ministar je odgovorio kako je riječ o odnosima između Komore i odvjetnika u koje se, kao ministar pravosuđa, ne kani miješati. 'Sasvim je jasno da kada se ide u borbu protiv korupcije da se diže prašina, i to je dio sazrijevanja pravne države. Ključno je da Državno odvjetništvo profesionalno i po stručnim kriterijima obavlja svoj posao, da mu nitko ne govori koga goniti i ne goniti ili pozivati za svjedoka. Svatko radi što misli da treba raditi, a postoje tijela i procedure za taj posao', poručio je.
Ministrica Malović je nakon sastanka potpisala Memorandum o razumijevanju u suradnji u borbi protiv korupcije, kojim se i Srbija priključila Regionalnoj antikorupcijskoj inicijativi (RAI), a predstavnik te organizacije Stanislav Aleksandrov tom je prilikom čestitao Srbiji na priključivanju 'regionalnoj antikorupcijskoj obitelji'. (Hina)