U slovenskom prijevodu navodi se suma od 5 milijuna eura, piše Večernji list. Ostaje nejasno radi li se o ukupnoj procijenjenoj svoti ili sumi predviđenoj za godinu dana. U tekstu se navodi milijuna eura za arbitre, a 4 milijuna za troškove slovenske delegacije koja se sastoji od dvadesetak osoba.
U Ministarstvu vanjskih poslova naglašavaju kako još uvijek ne znaju koliko će arbitraža stajati, no sudeći prema navedenim podacima, Hrvatsku će arbitražni sud doći minimalno 5 milijuna eura. Večernji list navodi kako će se sastanci s arbitrima odvijati u Bruxellesu, a EU će dati tehničku pomoć, odnosno, prostor. U štedljivoj varijanti dvije će zemlje angažirati arbitre po potrebi koje će plaćati po satu. Stručnjaci američke pravne tvrtke 'Briscoe Ivester&Bazel LLP' iz San Francisca, koji se bave graničnim sporovima na moru, navode kako arbitri stoje najmanje 500 eura po satu.
>> 'Referendum potvrđuje Pahorove sumnje u arbitražu'
U Haagu postoji i 100 godina Stalni arbitražni sud koji koji ima cjenik najma svojih stručnjaka. Tako glavni tajnik i zamjenik stoje 250 eura po satu, iskusni savjetnici 175 eura, a niže tajnice i ostalo osoblje za 50 eura po satu. Prostorije za pregovore stoje od 1000 do 1750 eura, po 'seansi', navodi Večernji list.