Prema Bobu Simmonsu, zamjeniku pomoćnika glavnog tajnika NATO-a za suradnju i partnerstvo, nijednoj od ovih država ne smije biti uskraćen ulazak u Savez.
'NATO mora otvoriti vrata za Hrvatsku, Makedoniju i Albaniju, jer su ispunile sve kriterije, a ime Makedonije je bilateralno pitanje s Grčkom', rekao je on.
Američko stajalište iskazao je Jan Brzezinski, bivši zamjenik
pomoćnika ministra obrane SAD.
'Zemlje Jadranska skupina imaju veće operativno iskustvo s NATO-om nego što su imale snage Poljske, Madžarske i Češke kada su primljene u Alijansu i zato Hrvatska Albanija i Makedonija trebaju dobiti poziv u Bukureštu', naglasio je on.
Članice NATO-a zastupali su veleposlanici u Makedoniji, a Hrvatsku su predstavljali Mario Zubović, predsjednik Odbora za vansjku politiku Sabora, zastupnik Krešimir Ćosić i veleposlanik Ivo Kujundžić.
O spremnosti Hrvatske za NATO govorio je Ćosić, koji se posebno osvrnuo na sudjelovanje hrvatske vojske u međunarodnim mirovnim misijama u Afganistanu, Iraku i u ostalim akcijama UN-a i NATO-a.
Ocjenjujući rad skupa Zubak je naglasio da Hrvatska može biti veoma zadovoljna učincima Konferencije.
'Svi su se složili da Hrvatska, Makedonija i Albanija trebaju dobiti poziv za prijem u NATO, jer su uglavnom ispunile kriterije koji se traže, a posebno što bi proširenje NATO-a u ovoj regiji jamčilo sigurnost ovom dijelu Europe. Mi u Hrvatskoj time možemo biti veoma zadovoljni', izjavio je Zubović.
On je također izvijestio da je na konferenciji dogovoreno na koji način trebaju do Bukurešta djelovati vanjsko politički odbori i odbori za nacionalnu sigurnost u informiranju stanovništva o značenju ulaska u NATO savez.