Provjerili smo kako na izbjeglice gledaju u Sisku, Kutini i Zagrebu. Put su mnogi odlučili nastaviti sami, ali uz diskretnu pratnju policije.
UŽIVO - Izbjeglička kriza u Hrvatskoj
Autobusno stajalište s izbjeglicama danas nisu svi bili spremni podijeliti. Nekolicinu njih na ovaj su način prevezli u privremeni zagrebački smještaj, no na njihovo lutanje ulicama ipak nisu svi gledali blagonaklono. Neki se stanovnici Zagreba boje da bi izbjeglice sa sobom mogle donijeti probleme, i muči ih što ne znaju koji su im motivi.
I Siščani podijeljeni
Trenutak u kojem su izbjeglice probile policijski obruč u Tovarniku
Skupinu od oko 50 ljudi, odreda muškaraca, u Sisku je dočekao natpis 'Dobrodošli, i mi smo bili izbjeglice...'. Bit će smješteni u napuštenoj vojarni, a žele u Njemačku.
'Njih Hrvatska uopće ne zanima, sada su malo konfuzni, zašto su tu i kada će krenuti', kaže imam sisački Alem Ef. Crnkić.
Jedna Siščanka kaže nam da bi djecu i žene trebalo zbrinuti. 'A muške treba vratiti da se bore za svoju zemlju', dodaje na to, dok jedan njezin sugrađanin ima drugačiji stav. 'Treba ih prihvatiti i u svemu im pomoći', rekao je.
Kutina izbjeglice dočekala raširenih ruku
Slavonci pokazali kako se dočekuju izbjeglice
Slično je raspoloženje oko 50 kilometara dalje, u Kutini. Pomažu koji mogu, a da imaju kapaciteta Kutinjani bi pomogli i više. Dočekali su ih raširenih ruku, no kutinsko prihvatilište u kojem je snimanje zabranjeno, samo je kratkotrajno rješenje. Dok ne riješe svoj status, u Kutini ostaju samo tražitelji azila.
'To je od nekoliko mjeseci do dvije-tri godine, ljudi trebaju biti fer prema tim ljudima', smatra gradonačelnik Kutine Andrija Rudić.
Proteklih devet godina oni su to upravo na ovaj način, kažu, i pokazali.
U prilogu pogledajte što su nam danas građani tri grada rekli o izbjeglicama.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook