Ministrica zdravstva Irena Hrstić u petak, govoreći o planovima rada, najavila usporedbu cijena istovjetnih ili sličnih medicinskih uređaja u različitim zdravstvenim ustanovama kako bi se ustanovilo postoje li odudaranja.
''Ono što možemo napraviti na relativno jednostavan i transparentan način jest da usporedimo istovjetne ili slične uređaje i cijene koje su postignute u različitim zdravstvenim ustanovama, da vidimo postoje li odudaranja. Intuitivno, u ovom trenutku rekla bi da ne postoje'', rekla je nova ministrica u razgovoru za RTL.
Riječ je o jednom od koraka u procesu revizije poslova javne nabave u državnim bolnicama, kojeg je najavio premijer Andrej Plenković nedugo nakon uhićenja bivšeg ministra Vilija Beroša zbog upletenosti u malverzacije prilikom nabave robotskih medicinskih uređaja.
''Krenuli smo sa popisom svih suglasnosti koje je Ministarstvo zdravstva dalo na ukupne poslove nabave. Uz to, želimo vidjeti koliko su pojedine zdravstvene ustanove imale godišnje izmjene plana nabave'', poručila je Hrstić koju je Sabor u petak imenovao za novu ministricu.
U planu joj je i pravilnik koji će urediti pitanje dopunskog rada liječnika u privatnim klinikama, a svjetlo dana trebao bi ugledati za dva do tri tjedna, kazala je.
Jedan od ključnih kriterija bit će lista čekanja. Ukoliko ih nema u određenoj bolnici, njezini liječnici moći će raditi i u privatnim ustanovama.
''Osobno nisam protiv dopunskog rada, ali ako predstavljamo javni sustav, moramo biti sigurni da smo sve resurse u javnom sustavu upotrijebili da bi netko dobio dozvolu za rad u dopunskom radu'', istaknula je Hrstić.
Što se tiče duljine lista čekanja, nova ministrica kazala je da joj je ambicija smanjiti ih na 60 dana (median), ali to neće bit moguće u tako brzom roku.
''Primarna zdravstvena zaštita je nepravedno postavljena u drugi plan. Kad riješimo razloge ili uzroke nedostatka liječnika u primarnoj zdravstvenoj zaštiti, indirektno će to imati pozitivan utjecaj na liste čekanja'', naglasila je.
Nakon nedavno završenog štrajka članova sindikata Zajedno koji su izrazili nezadovoljstvo koeficijentima za njihova radna mjesta, Hrstić napominje da ''kroz socijalni dijalog treba onemogućiti da se nešto slično ponovno dogodi''.
S obzirom na to da je zamijenila ministra protiv kojeg USKOK vodi istragu, kazala je da se osjeća ''nekako posramljeno''. ''Moja prilika dolaska ovdje nije s ugodnim činom, ali je sigurno čast voditi zdravstvo kao instituciju'', rekla je ministrica.