Bivšega policijskog specijalca Hrastova osudio je Vrhovni sud koji je prihvatio žalbu odvjetništva na prošlu oslobađajuću presudu karlovačkoga Županijskog suda iz 2007. Kako bi razjasnio 16 godina star slučaj i određena pitanja iz žalbe vrhovni je sud potkraj travnja povukao neuobičajen potez i održao sudsku raspravu na kojoj je saslušao vještake, nekolicinu svjedoka te ispitalo sama optuženika.
Na osuđujuću presudu vrhovnog suda žalili su se Hrastov i njegovi branitelji koji od početka postupka tvrde da je Hrastov na Koranskom mostu ubio u nužnoj obrani jer su zarobljenici napali njegova suborca. Žalilo se i karlovačko županijsko državno odvjetništvo koje, pak, traži višu kaznu jer smatra da se radilo o likvidaciji ratnih zarobljenika, odnosno kaznenom djelu za koje je zakonom propisano najmanje deset godina zatvora.
Nezakonito lišen slobode
Vijeće vrhovnog suda će u trećem stupnju o tim žalbama odlučivati na sjednici zakazanoj za 24. studenoga. Po zakonu o kaznenom postupku protiv drugostupanjske presude dopuštena je žalba trećostupanjskom sudu ako drugostupanjski sud oslobađajuću prvostupanjsku presudu preinači u osuđujuću. No u tom slučaju ne može se održati rasprava.
>> Nakon presude za Koranski most Hrastov priveden u pritvor
Hrastov je nakon osuđujuće presude 5. svibnja odmah i pritvoren jer mu je dosuđena kazna viša od pet godina. No Ustavni je sud u srpnju prihvatio njegovu ustavnu tužbu, ustvrdivši da je nezakonito lišen slobode jer vrhovni sud presudu nije objavio u skladu sa zakonom, odnosno nije ju javno izrekao i objavio pa je za kaznu doznao tek iz obrazloženja rješenja o pritvoru. No, iako zbog gotovo dvomjesečna nezakonita pritvora ima pravo na odštetu i javnu ispriku, Hrastov nije pušten na slobodu jer je pisana presuda, po kojoj je pritvor obvezan, u međuvremenu bila dostavljena strankama.(Hina)