Podsjetivši kako srbijanski ustav dozvoljava izručenje svojih državljana ukoliko postoji bilateralni sporazum, Homen je ocijenio dobrim to što su ustavne izmjene u Hrvatskoj pri kraju.
'Mi smo već ušli u pregovore s ministarstvom pravosuđa Republike Hrvatske oko zaključenja novog sporazuma o ekstradiciji, koji će u prvoj fazi podrazumijevati ekstradiciju za organizirani kriminal i korupciju, odnosno za najteža kaznena djela', kazao je Homen gostujući na televiziji B92.
Govoreći o Sretku Kaliniću, pripadniku 'zemunskog klana' koji se nakon ranjavanja nalazi na liječenju u Zagrebu, državni tajnik podsjetio je na navode u medijima da Kalinić ima veliki interes da ne bude izručen Srbiji te da je spreman pred hrvatskim istražnim organima iznijeti određene podatke u pokušaju da tamo dobije status.
>> Karamarko: Dobili smo niz korisnih podataka
'Mislim da se tako nešto neće desiti upravo zbog ove suradnje o kojoj sam govorio, jer kada dođe u Srbiju i kada bude isporučen, automatski ide na izdržavanje kazne', kazao je Homen. Sretko Kalinić prošloga utorka je teško ranjen iz vatrenog oružja pokraj jezera u Rakitju, nakon čega je operiran u Zagrebu i izvan je životne opasnosti.
Sumnja se da je na njega pucao Miloš Simović, kojeg je srbijanska policija uhitila u noći sa srijede na četvrtak kod Morovića, mjesta u blizini graničnoga prijelaza Batrovaca, pri pokušaju da iz Hrvatske ilegalno uđe u Srbiju.
Obojica su kao pripadnici 'Zemunskoga klana' u odsutnosti osuđeni na zatvorske kazne po 30 godina zbog ubojstva predsjednika srbijanske vlade Zorana Đinđića 2003. godine, od kada su bili u bijegu. (Hina)