Traže se veća ulaganja

Hrvatska tek ispunila staru obavezu, hoće li moći novu? "Ako će se ići na to, morat će se skresati proračun"

Hrvatska je tek ispunila obavezu kao članica NATO-a i dosegnula cilj od izdvajanja dva posto BDP-a za obranu. Kako će do više od tri posto hrvatska Vlada tek će odlučivati, dok ponovno izabrani Vrhovni zapovjednik oružanih snaga Zoran Milanović u utorak o tome nije rekao ni riječi.

Dok novoizabrani američki predsjednik Donald Trump i glavni tajnik NATO-a Mark Rutte traže veća ulaganja u obranu, ministar obrane Ivan Anušić s primopredaje moćnih borbenih vozila Bradley poručuje da je obaveza prema NATO-u ispunjena.

"Hrvatska od ove godine prvi put ima dva posto BDP-a izdvojenih za obranu i modernizaciju oružanih snaga. Od tih dva posto obaveza je minimalno 20 posto za modernizaciju. Hrvatska je dosegnula 29 posto u tom smislu i nastavit ćemo i dalje raditi na modernizaciji i opremanju oružanih snaga", rekao je.

Pripomogla je nabava borbenih aviona, helikoptera, topničko-raketnog sustava. Pitanje je hoće li i kako će izdvojiti više od tri posto BDP-a.

"Što se tiče daljeg nastavka investiranja i izdvajanja BDP-a u oružane snage, mi ćemo nastaviti dalje tom dinamikom i tim tempom. Već u ovoj godini ćete imati i nove informacije o tome", najavio je ministar.

Milanović bez komentara

Pohvala stiže od Nathalie Rayes, američke veleposlanice u Hrvatskoj.

"Sjedinjene Države čestitaju na svim naporima koje je Hrvatska uložila u posljednjoj godini, osobito na dosegnutih dva posto BDP-a za obranu", rekla je.

Ipak, od europskih članica NATO-a više ulaganja u obranu traži novoizabrani američki predsjednik Donald Trump.

"Oni se nalaze na opasnom teritoriju. Svi si to mogu priuštiti, ali oni moraju trošiti pet posto, a ne dva posto. Ja sam taj koji je postigao da plaćaju dva posto", rekao je.

Na upit Dnevnika Nove TV s Pantovčaka nema odgovora, ali oporba ima svoje prijedloge.

"Treba ozbiljno o tome raspraviti. Na hrvatskom jeziku, u hrvatskim institucijama i mjesto koje je za to najpogodnije je Vijeće za obranu. Dakle, ono koje zajedno sazivaju premijer i predsjednik, koje se nije sastalo ne znam otkad", istaknuo je SDP-ov Arsen Bauk.

"Smatramo da nisu sve zemlje članice u istom položaju što se tiče mogućnosti dizanja proračuna za obranu", rekla je Sandra Benčić iz stranke Možemo!

"Ako će se ići na tri, morat će doći do rezanja u određenom smislu. To znači onda da nećemo moći slati naoružanje u Ukrajinu, tada mora doći do mira, trebat će se skresat proračun u određenim dijelovima", napomenuo je Mostov Zvonimir Troskot.

Pročitajte i ovo oproštajni poklon Na samom kraju svojeg mandata Biden je pripremio razorni udarac za Putina: "Ovo će biti bolno..."

Pročitajte i ovo neće pa neće Crni Flachau! Zrinka teško pogriješila i četvrti put zaredom ostala bez bodova na ovom slalomu

 

Povezane teme