U svijetu su osvojili nagrade, a našoj novinarki na Zagreb Wine Gourmet vikendu otkrili put do uspjeha. 'Ja sam iz sektora bankarstva', rekao je Duilio Belić bankar i proizvođač maslinovog ulja. 'U ugostiteljstvu i turizmu sam 25 godina', rekao je Boris Šuljić. 'Ja sam osnivač tvornice kabela u Zagrebu', rekao je Ernest Tolj. 'Ja sam bio i ostao odvjetnik', kazao je Miroslav Plišo.
Malo tko izvan Hrvatske zna ih po struci, ali po hobiju nadaleko su poznati! U proizvodnju vina i maslinovog ulja krenuli su iz gušta. 'Prve tri godine smo ga pili s prijateljima i poznavateljima da bi dobili nekakvo mišljenje, da li se to ljudima sviđa, da li je to nešto interesantno, dobro i onda smo tek krenuli na tržište', rekao je Tolj.
>> U Hrvatskoj sve više maslinara
Opstati na Hrvatskom tržištu je teško, probiti se na svjetsko još teže. 'Naš princip je bio dođi na novo tržište, kad dođeš na novo tržište budi kod jednog dilera, budi u tri, četiri restorana, a onda poslije toga kako si veći i bolji tako se širi', rekao je Plišo.
Poticaji koje za proizvodnju daje država su mali, no za uspjeh najvažnija je kvaliteta- ona povećava potražnju, a samim time i proizvodnju. 'Novca za ući u proizvodnju vina i ne treba toliko puno. Važnije od svega kada želiš ići u proizvodnju vina je da se zna kud želiš ići zapravo', rekao je Šuljić. Za uspjeh je važno poštivati i neka pravila. 'Zdravi plod koji nije oštećen od nikakvih boleština, da se odredi optimalni datum berbe, da se berba odvija ručno, i da se unutar 6 do 12 sati odmah i preradi', kaže Belić.
Uz dobro podrumarenje uspjesi su neminovni, potvrđuju to i brojna priznanja koja su im dalje otvorila vrata ponajboljih svjetskih restorana. Počeli su s garažnom proizvodnjom iz hobija, danas proizvode na desetke tisuća litara vina i ulja.
Pratite najnovije vijesti bilo kada, bilo gdje. Pratite nas na mobilnih uređaja.