'Kad sam ja kao predsjednik kluba o njegovoj ostavci trebao održati govor jer je bila točka dnevnog reda, i tražio ga reci mi zašto si otišao?. On mi je odgovorio izmislit ćeš ti nešto', pojasnio je Hebrang.
I izmislio je, kako sam priznaje, ali zbog toga neće imati nikakvih sankcija. No, je li moralno, a i politički odgovorno da predsjednik kluba vladajuće stranke priznaje da je za saborskom govornicom lagao cijelom narodu o jednoj tako bitnoj stvari poput razloga odlaska premijera? 'Naravno da nije normalno, ali nažalost je uobičajeno. Ako ništa, možemo cijeniti to što se naknadno, ako se, iznijela u javnost određena istina', smatra politički analitičar Višeslav Raos.
'Stranka često dogovori internu priču'
S jedne strane, u saborskom poslovniku nigdje ne postoji da se mora govoriti istina. S druge, to se očito podrazumijeva. Za razliku od suda ili povjerenstva, gdje se to naglašava. 'Problem je što politička praksa poznaje upravo to da u čestim situacijama neka stranka jednostavno interno dogovori priču, ili neku sliku koju želi poslati u javnost, koja ne mora uopće biti utemeljena na bilo čemu', uvjeren je Raos.
Doći i lagati. Svjesno i namjerno. I onda to još priznati. Klub ili stranka za takve poteze, svoje političare može sankcionirati. Ostalih sankcija nema, osim da 'postoji jasna sankcija građana - ona se zove izbori', pojasnio je Raos.
>> 'Sanader računa na političke sukobe i predizbornu utakmicu'
Andrija Hebrang sam je priznao tijekom predizborne kampanje kako 'u interesu Hrvatske nikad nisam lagao, ali sam govorio neistine'. 'Građani su općenito jako razočarani političarima. I već su navikli na sve najgore. Dakle, građani već općenito imaju predodžbu o političaru kao osobi koja laže, koja krši zakon, koja krade, uzima sebi za pravo ono što drugima ne daje', rekao je Raos. Teško da Hebrangov slučaj može dodatno pogoršati sliku o političarima.