'Jeftini populizam'

HDZ: Izmjene zakona o javnom okupljanju su lakrdija

Slika nije dostupna
HDZ je danas u saborskoj raspravi lakrdijom i licemjerstvom nazvao Vladine izmjene Zakona o javnom okupljanju.

HDZ tvrdi da se izmjenama zakona Markov trg ponovno otvara za prosvjede, prozivajući vladajuće da zbog jeftinog populizma ugrožavaju sigurnost građana. "Ovaj zakon je nastavak lutanja i nesnalaženja aktualne vlasti koja zbog jeftinog populizma ugrožava građane", poručio je Milijan Brkić u ime Kluba HDZ-a, upozorivši da zakonske izmjene ne jamče sigurnost prosvjednika na Markovu trgu.

Istaknuo je da Markov trg, s obzirom na prostor i sjedište najviših državnih institucija, nije predviđen za prosvjede, posebno stoga što u zakonu predložena ograničenja, ocijenio je, uopće ne omogućavaju javno okupljanje.

>> 'Osam godina nitko nije smio na Markov trg i sad se javlja zabrinuta J.K.'

"Lakrdija je i licemjerstvo tobože uvažavati pravo javnosti na javno okupljanje na prostoru koje je neprikladno za prosvjed", rekao je Brkić, upitavši vladajuće jesu li spremni preuzeti odgovornost "samo da bi si priskrbili nekoliko političkih bodova". Brkić je Vladu prozvao da se tim oduživanjem svojim biračima ruga svim ostalim građanima, jer joj se zakon svodi na "doći na Markov trg, a trg ne vidjeti".

Boro Grubišić (HDSSB) je, ispravljajući Brkićeve navode, rekao da je HDZ brigu za sigurnost građana pokazao kada je lani u ožujku poslao policajce na mlade prosvjednike u zagrebačkoj Radićevoj ulici, dio kojih je tamo i ozlijeđen. No, i njegov klub smatra da vladajuća koalicija ovim izmjenama, kojima ispunjava jedno od svojih predizbornih obećanja, zapravo skriva ono što je puno važnije za građane, posebno poskupljenje struje i plina te, kako je rekao Grubišić, "sve ono što nam još prijeti".

"Zabranom demonstriranja na Markovu trgu suspendirana je bila sloboda"

"Zbog beznađa i apatije koja traje i traje građani i nemaju volje za prosvjede jer znaju da ništa neće postići zbog bešćutnosti i prošle i ove vlade. To razmišljanje građana treba nas boliti i zanimati", poručio je. Branko Vukšić (Hrvatski laburisti) podržao je nakanu ukidanja zabrane okupljanja na Markovu trgu, jer konačno ukida "faraonsku odredbu da se narod ne smije približiti vlasti", ali i predloženim izmjenama zamjerio prevelika ograničenja.

"Zabranom demonstriranja na Markovu trgu suspendirana je bila sloboda", kazao je Vukšić, ocijenivši da je bivša vlast zabranom prosvjedovanja na Markovu trgu gušila slobodu, dok ova vlast s ograničenjima koje postavlja zakonskim izmjenama "tek propušta malo više svježeg zraka". "Vlast propisuje satnicu manju od dva puna radna vremena, da se prosvjednici ne umore“, ustvrdio je Vukšić, osvrčući se na predloženo ograničenja za prosvjed od 8 do 22 sata.

Suprotno oporbi, vladajući klubovi bez rezerve podupiru zakonske izmjene, označavajući ih podizanjem demokratskih standarda u Hrvatskoj. Gordana Sobol (SDP) naglasila je da predložena rješenja zadovoljavaju dva osnovna zahtjeva - omogućuje ostvarivanje ustavnog prava građana da javnim okupljanjem na Markovu trgu izraze svoje stavove, te osigurava nesmetan i siguran rad Sabora, Vlade i Ustavnog suda.

"Teško je ispuniti sve zahtjeve prosvjednika"

Odbacila je oporbene prigovore da će policija, zbog zakonskog ograničenja do 1500 prosvjednika, brojati i s ulaznicama puštati građane na Markov trg, ističući da će policija procjenjivati koliko se ljudi može okupiti, prije svega kako bi se zajamčila njihova sigurnost. Sonja Koenig (HNS) je poručila da se izmjenama Markov trg ponovno vraća građanima te da time Kukuriku ispunjava svoja obećanja.

"Teško je ispuniti sve zahtjeve prosvjednika, a i adresati kojima su zahtjevi upućeni često ne znaju sve odgovore", kazala je Koenig, istaknuvši da oni koji donose odluke moraju čuti svoje građane, te da će s udaljenosti od 10 metara zasigurno to i moći. Za primjedbe na ograničeno vrijeme okupljanja od 8 do 22 sata kazala je kako poruke koje šalju prosvjednici nisu upućene zgradama već zaposlenima u njima, čije je radno vrijeme upravo od 8 do 22 sata.

Damir Kajin je u ime IDS-a poručio kako je Markov trg sveto mjesto hrvatske državnosti, parlamentarizma i demokracije, te da svaka zabrana tu svetinju guši. "Trg sv. Marka treba vratiti građanima i od njega ne treba stvarati zabranjeni grad", rekao je, ali se i zapitao može li policija osigurati red u okviru 10 metara od institucija smještenih na tom trgu. (Hina)

Pratite najnovije vijesti bilo kada, bilo gdje. Pratite nas na mobilnih uređaja.