CMS u povodu havarije turskog broda upozorava kako ekološka i ljudska sigurnost trebaju biti prioritet nacionalne sigurnosne politike, te poziva Vladu da usko surađuje sa Slovenijom i Italijom.
"Upravo ova kriza može biti prilika za obnovu povjerenja i spoznaje o međuzavisnosti kao temelja konstruktivnog dijaloga oko ZERP-a - u svrhu potrage za najboljim zajedničkim rješenjima zaštite međunarodnih voda na Jadranu od ekoloških rizika", ističe Centar i napominje kako ekološke katastrofe ne poznaju državne granice.
"Regionalna suradnja, revizija sigurnosnih rizika iz aspekta ljudske i okolišne sigrnosti te izgradnja učinkovitih specijaliziranih službi za pitanja ekološke i međugranične sigurnosti trebaju biti prioritet naše zemlje", ističe Centar za mirovne studije u priopćenju.
AdriaticGreeNet napominje da je slučaj požara na brodu "UND Adryatic" još jednom na dramatični način ukazao na slabe mjere nadzora, prevencije i intervencije pri iznenadnim onečišćenjima mora većih razmjera.
"Hrvatska će u ZERP-u morati nastaviti akciju spašavanja jer je njegovim proglašenjem preuzela na sebe tu odgovornost, kao što bi to učinila i Italija da se nesreća dogodila u talijanskom ekološkom pojasu. Međutim, posve je jasno da organiziranje zaštite Jadrana (između ostalog očajno loše) ne može funkcionirati ako ostane isključivo u nacionalnom okviru", navodi AdriaticGreeNet u priopćenju ističući kako je jedino rješenje "u sposobnosti regionalne suradnje jadranskih država".
AdriaticGreeNet stoga poziva mjerodavna tijela na svim razinama u sve tri države da započnu proces njenog uspostavljanja.