Hrvatska je ICTY-ju u rujnu podnijela zahtjev da joj se u procesu protiv hrvatskih generala, te u predmetu "Prlić i drugi", odobri status "amicus curiae" smatrajući da će podnescima koje bi sastavili pravni eksperti i povjesničari - prijatelji suda - osporiti neprihvatljive kvalifikacije haškog tužiteljstva iz optužnica u tim predmetima, prenosi Večernji list.
ICTY je prošlog tjedna odbacio taj zahtjev Hrvatske za predmet "Prlić i drugi".
Suci su u srijedu odbili hrvatski zahtjev za suđenja Gotovini, Markaču i Čermaku, obrazloživši da se status "amicusa curiae" općenito dodjeljuje kako bi se sudu pomoglo da rasvijetli pravna pitanja, dok Hrvatska, tvrde, "želi utjecati" na predmete koji se "tiču isključivo pitanja u svezi s činjenicama", prenosi agencija AFP.
Vijeće u svojoj odluci ističe da se hrvatski zahtjev odnosi uglavnom na utvrđivanje činjenica te podsjeća da, prema haškim pravilima, iznošenje činjenica pripada nadležnosti strana u postupku, a ne "prijatelja suda".
Uz to, vijeće ocjenjuje da većina činjenica kojima se Hrvatska željela baviti premašuje okvire optužnice te stoga njihovo razmatranje ne bi bilo od pomoći sudskom vijeću u ovom predmetu.
U odluci se navodi da "ukoliko hrvatska Vlada ima bilo kakve informacije bitne za taj proces, može ih dostaviti bilo kojoj strani u postupku". Generali Ante Gotovina, Ivan Čermak i Mladen Markač optuženi su za zločine počinjene tijekom i nakon operacije Oluja 1995. godine "u okviru zajedničkog zločinačkog poduhvata", a političko i vojno vodstvo bosanskih Hrvata optuženo je u predmetu "Prlić i drugi" za zločine počinjene tijekom rata u BiH, također u okviru takvog poduhvata.