Otišli sigurni u dokazivanje nevinosti

Haška priča Čermaka i Markača

Slika nije dostupna
Samo godinu dana nakon podizanja optužnice umirovljeni generali Čermak i Markač dragovoljno su se predali Haagu.

To jutro na zagrebačkom aerodromu u ožujku 2004. godine ostat će u sjećanju mnogima. Emotivni rastanak rasplakao je rodbinu i prijatelje.

'Trudit ćemo se da naša djeca, a i svi građani republike Hrvatske mogu reći mi smo ponosni što smo imali takve branitelje i što živimo u ovoj slobodnoj Hrvatskoj i zato doviđenja svima, doviđenja Hrvatskoj', rekao je odlazeći u Haag general Mladen Markač.

Markač i Čermak optuženi su po osobnoj i zapovjednoj odgovornosti, za zločine protiv čovječnosti i povrede ratnog prava u vrijeme Oluje. Nakon pola godine pušteni su da se brane sa slobode do početka suđenja. Uz ograničeno kretanje.

Tri godine nakon, Mladena Markača lov bez haaške dozvole stajalo je privremene slobode. 'Naravno da će se iz toga najvjerojatnije razviti jedan postupak u kojem će se naprosto neke činjenice morati utvrditi', rekao je tada generalov odvjetnik Goran Mikuličić.

Uz haškog optuženika Markača na fotografijama su pozirali tadašnji ministar unutarnjih poslova Ivica Kirin, saborski zastupnik Đakić. 'Oni koji su pokušali zataškati ovaj slučaj moraju biti sankcionirani', rekao je na aferu s lovom tadašnji predsjednik Stjepan Mesić.

>> Tko je Alphonse Orie, sudac koji će presuditi generalima

>> VIDEO: Kako je uhićen general Ante Gotovina

>> Ratni put generala Gotovine

Markač je hitno transferiran u Haag. Bez odvjetnika, uz šutnju Vlade. Od tada je u Scheveningenu. Tadašnji premijer Sanader progovorio je tek nakon deset dana. Obratio se javnosti tek kada je smijenio Ivicu Kirina. 'Riječ je o ministru koji je platio danak političkom neiskustvu, ali moram reći da ne dolazi u obzir ocjena da je Vlada izgubila na vjerodostojnosti pred Haagom. Ova Vlada je dokazala da poštuje hrvatske zakone i zakon o suradnji s haškim sudom.'

Dragovoljna predaja umirovljenih generala Markača i Čermaka Hagu bila je ključna da Hrvatska dobije avis Europske unije. Kao što je Gotovinino uhićenje bilo ključno da Europa s Hrvatskom otvori pregovore.