Zanimljivo kako tužiteljstvo dostavlja podnesak u trenutku kada je po svim navodima pobijena teza o prekomjernom granatiranju Knina.
Haški sud objavio je danas da je Haško tužiteljstvo zatražilo od sudskog vijeća Haškog suda u predmetu "Gotovina, Čermak i Markač" da naloži Hrvatskoj da tužiteljstvu u roku od 15 dana preda dokumente vezane uz djelovanje topništva i specijalne policije tijekom Oluje, optužujući pritom hrvatske vlasti za nezadovoljavajuću suradnju na tom području.
Komentirajući zahtjev Haškog tužiteljstva za dokumentima, potpredsjednica Vlade i ministrica obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti Jadranka Kosor izjavila je utorak da je suradnja s Haškim sudom iskrena i potpuna, ali da Vlada traženi dokument ne može proslijediti jer ga nema.
"Dokle god Vlada ne bude imala taj dokument u rukama, mi ga ne možemo proslijediti", rekla je Kosor novinarima nakon svečane sjednice HDZ-a u povodu 19. obljetnice stranke.
Od 788 zahtjeva, Vlada nije djelomično ispunila samo jedan i taj se odnosi na dokumente koje ne možemo pronaći, kazala je Kosor, dodajući da su u nekoliko navrata rekli glavnom haškom tužitelju da tih dokumentata jednostavno nema.
"Mi smo rekli da je naša suradnja kakva je bila od donošenja Ustavnog zakona o suradnji s Haškim tribunalom, dakle otvorena i iskrena potpuno i da mi možemo ustupiti dostupnu dokumentaciju", kazala je Kosor.
Provedeno je nekoliko internih istraga, povjerenstva rade, ali rezultata za sada nema, kazala je, dodajući da Vlada odgovara na svaki zahtjev i dostavlja dostupnu dokumentaciju.
Zaključila je da ono što je Vladi dostupno, Vlada može ustupiti na zahtjev tužiteljstva, a ono što nije ne može.
Slično se već dogodilo u slučaju Haradinaj, kada je tužiteljstvo prijavilo Kosovo zbog navodnog zastrašivanja svjedoka.
Bivši kosovski premijer Haradinaj oslobođen je po svim točkama optužnice.