Protivnici NATO-a smatraju da je taj savez produžena ruka SAD-a koji provodi ekspanzivno-agresivnu politiku.
'Mislim da o tome dovoljno govori i činjenica da je potpisan sporazum o pravima američkih vojnika na hrvatskom teritoriju', ističe Lana Vego iz inicijative 'NATO na referendum'.
'Mislim da se jedna opća razina sigurnosti povećava ulaskom u NATO. Što se tiče Hrvatske kao zemlje koja bi postala nesigurnija od strane islamističkih skupina, danas po tom pitanju nema sigurne zemlje', kaže Mate Laušić, vojni analitičar.
'Mislim da će svaka ozbiljna analiza pokazati ekonomsku opravdanost ulaska u NATO, u slučaju da ne uđemo pod kišobran NATO-a hrvatska bi vojska trebala biti znatno brojnija', dodaje.
'Mislim da su današnji interesi isprepleteni. Ono što imamo protiv NATO saveza je cjelokupan proces ulaska Hrvatske, nije bio dovoljno transparentan niti su se sva pitanja dovoljno razmotrila', kaže Vego.
'Nijedna zemlja koja je ušla u Europsku Uniju ne živi lošije nego prije. Pogledajte npr. Irsku, bila je jedna od najsiromašnijih zemalja, a danas je četvrta po bogatstvu u Europi. I druge zemlje imaju koristi od ulaska u Uniju', kaže prof. dr. sc. Damir Grubiša s Fakulteta političkih znanosti.
Hrvati već dulje vrijeme raspravljaju o tome hoće li se ulaskom u Europsku Uniju precizno određivati duljina krastavaca ili zakrivljenost mrkve.
Naši susjedi Slovenci nisu bili sigurni koristi li im ulazak u Europsku Uniju.
Iako se o tome mjesecima nagađa, primjer s tržnice u Brežicama dokazuje: krastavci ne moraju biti ravni, a mrkve smiju biti zdepaste. Veličina i zakrivljenost slovenskog voća i povrća ulaskom u EU nisu se promijenili.
No da je unutar Unije moguće ostvariti slovenski san najbolje zna gospodin Anton. Poljoprivrednik i otac šestero djece iz europskih fondova za izgradnju nove kuće izvukao je 35 tisuća eura. Sada u njoj iznajmljuje sobe, a najčešći gosti su kaže Hrvati euroskeptici.
O gubitku nacionalnog identiteta, kažu Slovenci - nema ni govora.
No nisu ni svi Slovenci 'euroljupci'. Mnogi se ni danas nisu oporavili od poskupljenja koje je donio euro. Zakoni u EU rigorozno se provode, a kazne su tvrde, više nego ikad. Zabrana pušenja uništila je ugostitelje.
Europske glavobolje hrvatske političare muče već godinama. Za to vrijeme, umjesto da iscrpljuju europske fondove, hrvatski građani muku muče sa zabludama o povrću.