Građani podižu tužbe zbog ležećih policajaca

Slika nije dostupna
Loša kvaliteta naših cesta dobro je poznat problem, a da se zbog njega može tužiti država rijetki znaju. Donosimo priču o vozačima koji svakodnevno razmišljaju o tome i to zbog ležećih policajaca koji su napravljeni tako da automobile doslovno uništavaju.

Ležeći policajci vozačima su upozorenje za smanjenje brzine, najčešće opravdano. Postoje radi bolje zaštite pješaka i biciklista, posebno djece, u prometu. No, velik je broj i neopravdanih primjera kojih se može pronaći u gotovo svakom gradu. S tim se slažu i stručnjaci.

- Kao prvo, bilo bi nužno uvesti više reda u postavljanje ležećih policajaca. Ovako, vozači s pravom imaju osjećaj da se to postavlja kako kome padne na pamet, kaže Željko Marušić s Fakulteta prometnih znanosti. 

Na mjesta gdje su potrebni, kaže Marušić, potrebno ih je i postaviti. No, problem je njihova konfiguracija. Previsoki su, a k tome su signalni stupići koji upozoravaju vozače na njih postavljeni u ravnini s njima, a ne nekoliko metara ispred njih. Tako do njih stižete većom brzinom nego bi trebalo, naglo kočite, što povećava opasnost od naleta vozila iza vas, a nedvojbeno uzrokuju ozbiljne štete na automobilima, koji su onda nova opasnost na cesti.

Građani su uvjereni da bi se nižim ležećim policajcima riješio problem vozača ilegalnih uličnih utrka i drugih nesavjesnih vozača, bez da se bespotrebno uništavaju automobili 'normalnih' vozača. 

- Baš neki dan sam morao promijeniti obje vilice i još neke dijelove na automobilu. Ležeći policajci nerazumno su visoki. Oni prije što su bili su bili veliki, ali ovo sada je stvarno katastrofa, rekao nam je jedan vozač koji je svakodnevno prisiljen prolaziti Jablanskom ulicom u naselju Rudeš, koja je opravdano 'posuta' ležećim policajcima s obzirom na jurnjave koje su tamo zabilježene, ali su isti, čak i nakon preinaka, krajnje pretjerane i po automobile izrazito štetne konstrukcije. 

Nerijetki građani su stoga odlučili zbog kvarova na limenim ljubimcima tužili nadležne institucije. Iako je procedura dugotrajna, odvjetnicima takvi sudski procesi nisu strani.

- Prvenstveno treba utvrditi kolika je šteta. To znači da se od strane ovlaštene osiguravajuće organizacije treba sačiniti izvid štete, gdje se trebaju utvrditi sve relevantne pojedinosti o tome koji dijelovi na vozilu su uništeni i na temelju toga se može postavljati odštetni zahtjev, kaže odvjetnik Mario Klokočovnik. 

A kako odštetnih zahtjeva ne bi bilo sve više, možda bi i nadležne institucije trebale povesti više računa o tome što rade. Dok jednu opasnost umanjuju, drugu, slučajno ili ne, stvaraju, zadirući time duboko u džep građana. Sigurnost da, rekli bismo, ali bez nepotrebnih pretjerivanja.