Čobanković o mesu

'Građani po njuhu mogu prepoznati pokvareno meso'

Slika nije dostupna
Za sve koji sumnjaju u zdravstvenu ispravnost mesa, ministar poljoprivrede Petar Čobanković uvodi telefon na koji mogu prijaviti sumnje. Čobanković ne vjeruje da će ih biti mnogo.

Meso je u redu, uvjeren je ministar Čobanković, a smrznutoga, tvrdi, ima manje od 1 posto i ono je zdravstveno ispravno, a na kupcima je da odluče hoće li smrznuto ili svježe. 'Sve imate izloženo. Izvolite birati', rekao je Čobanković.

Ministar je kupcima preporučio i kako. 'Osjetilo njuha je bitno u određivanju onoga što ćete uzeti. Nemojmo baš toliko podcjenjivati građane. Neće kupiti sigurno pokvareno, nešto što vizualno ne izgleda adekvatno', uvjeren je.

A da je meso zdravstveno ispravno potvrđuju obavezne deklaracije. Uz njuh i vid, pri kupnji primjerice junećeg buta, trebali bi provjeriti je li naznačena zemlja rođenja goveda, zemlja rasijecanja, datum upotrebe kao i gdje je govedo zaklano. Jamstvo da je tako je LOT, serijski broj koji pomaže inspekcijama. Ove ih je godine, tvrde, bilo oko 2400.

'Inspekcija je svakodnevno na terenu, utvrđuje nedostatke', rekao je Gordan Jerebić, ravnatelj Uprave veterinarske inspekcije.  Do početka rujna utvrđeno ih je samo 40. Zdravo duboko smrznuto meso nema rok trajanja. Isto je i u EU, što Čobanković dokazuje i uspješnim zatvaranjem poglavlja 12 o hrani. Koliko smrznutog mesa se uvozi, nadležni tvrde da znaju.

>> Besplatan telefon za nepravilnosti s hranom

'Na smrznutom mesu na dokumentu mora biti naznačeno datum klanja životinje. Po datumu klanja se može vidjeti kada je životinja zaklana i kada je meso zamrznuto', dodao je Jerebić.  Ako ipak ima sumnjičavih, od danas je aktiviran telefonski broj. Svoje sumnje građani mogu dojaviti na 0800 -203 -200 ili na mail prijava@mps.hr. Ministar tvrdi inspekcije će reagirat na svaku dojavu.