Novih pet dokaza, kako navodi obrana, pobija zaključak prvostupanjske presude da su lokalni Srbi iz tzv. Krajine izbjegli tijekom 'Oluje' zbog prekomjernog granatiranja Hrvatske vojske i potvrđuju da su evakuirani organizirano po nalogu tzv. krajinskih vlasti, objavio je ICTY u srijedu.
>> Žalbeno vijeće odbacuje tzv. zločinački pothvat?
Radi se o dokumentima koji obrani nisu bili dostupni tijekom suđenja, jer ih haško tužiteljstvo nije objelodanilo. Dokumenti bi, ako se prihvate, mogli utjecati na prvostupanjsku presudu, stoji u podnesku Gotovininih odvjetnika žalbenom vijeću.
Ti su dokumenti u izravnoj suprotnosti s presudom prvostupanjskog vijeća, da je glavni razlog odlaska Srba bio prekomjerno granatiranje HV-a i da naredba o evakuaciji nije utjecala na njihovu odluku te potvrđuju da nijedan civil nije rekao da je napustio tzv. krajinu zbog topničkih napada HV-a, navodi odvjetnički tim generala Gotovine, koji je u travnju prošle godine optužen na 24 godine zatvora zbog progona srpskih civila s okupiranih područja Hrvatske.
Odvjetnici hrvatskog generala također tvrde kako novi dokazi ukazuju na to da su srpski civili evakuirani po nalogu pobunjeničkih vlasti koje su imale unaprijed pripremljen plan evakuacije i čak zatražile pomoć UN-a u njegovoj provedbi, te da nijedan tadašnji dužnosnik tzv. krajine nikada nije ustvrdio da su civili izbjegli zbog granatiranja HV-a.
'Predloženi dokazi pokazuju da je presuda prvostupanjskog vijeća nesigurna i nerazumna i nude brojne zaključke u korist optuženog. Bez ikakve dvojbe, predloženi novi dokazi bili bi od odlučujuće važnosti za suđenje', navode u podnesku odvjetnici predvođeni Lukom Mišetićem.
Uz četiri dokumenta čiji sadržaj nije poznat, jer su označeni kao tajni, Gotovinina obrana predlaže kako novi dokaz i izjavu britanskog generala i stručnjaka za topništvo Timothya Granvillea-Chapmana, koji dovodi u pitanje prekomjerni i neselektivni karakter hrvatskog topništva tijekom operacije 'Oluje' u ljeto 1995.
Gotovinina obrana zatražila je 4. studenoga prošle godine da se u žalbenom dijelu postupka uvede 25 novih dokaza, među kojima su i zapisnici sjednica Vrhovnog savjeta obrane, koje su se održavale u Beogradu u vrijeme 'Oluje', američka diplomatska bilješka objavljena putem WikiLeaksa te ekspertna izvješća američkih časnika. Ti se dokazi tiču okolnosti odlaska srpskih civila prije 'Oluje', u tijeku nje i nakon nje te karaktera topničkih napada HV-a tijekom 'Oluje'.
Žalbeno vijeće još nije objavilo nikakvu odluku o tome zahtjevu. (Hina)
Pratite najnovije vijesti bilo kada, bilo gdje. Pratite nas na mobilnih uređaja.