Europska unija kao da je oprezna - terorizam, izbjeglice, nafta - zbog toga su projekcije za EU malo manje, ali treba pogledati podatke.
EU je za 2015. godinu dao projekciju rasta od 1,9 posto, a za tekuću godinu 2 posto gospodarskog rasta. Projekcije za Hrvatsku ne odudaraju puno od tog prosjeka i Europska unija nam je dala 2015. projekciju od 1,8 posto, za tekuću godinu nam daju 2,1 posto, a za 2017. isto tako 2,1 posto gospodarskog rasta.
Europska unija je čak i korigirala gospodarski rast Hrvatske u tekućoj godini, jer su prvotno dali procjenu rasta od samo 1,4 posto.
Kad pogledamo te brojke, to znači dobar rezultat i za bivšu Vladu, ali i sjajan početak za novu Vladu Tihomira Oreškovića, obzirom da već sad, iako nemaju proračun, imaju velika očekivanja u Europskoj komisiji što se godpodarskog rasta tiče.
Nezaposlenost bi trebala padati i za tri godine trebala bi biti na 13 posto. S druge strane, zaposlenost bi istovremeno trebala rasti.
Procjena EK govori i slijedeće, godine 2015. godine minus u blagajni iznosio je 4.2 posto, 2016. se prognozira minus od 3.9, a 2017. 3,2 posto. Plan ministra Marića od -3 posto bit će, ako uzmemo u obzir ove procjene, teško ostvariv u slijedeće tri godine.
Na kraju, Hrvatska je po gospodarskom rastu definitivno napustila europsko dno i "druži" se u sredini s uglednim članicama, poput Velike Britanije i Nizozemske. Ispod nas su Njemačka, Italija i Francuska, a začelje drži i dalje Grčka, s negativnom gospodarskim rastom.
Najveća opsnost Hrvatskoj prijeti od javnih dugova, koje moramo početi vraćati, jer ćemo u protivnom uistinu završiti kao Grci.