Poremećaji hranjenja tihi su ubojice koji ne biraju žrtve – pogađaju i djevojčice i dječake, a često ih okolina ne prepoznaje na vrijeme. Provjereno donosi potresne priče roditelja koji su iz prve ruke svjedočili kako njihova djeca tonu u vrtlog anoreksije i bulimije.
"Prestala je piti, prestala je jesti, prestala je govoriti, počela je pljuvati slinu. Nosili smo je na hitnu, šećer joj je bio skoro dva, dakle, katastrofa. Odmah je ostala u bolnici. Nakon toga je uslijedila sonda. Tu je potpuno prestala njezina komunikacija sa svima", riječi su majke koja je gledala kako joj kći nestaje pred očima.
S druge strane, majka dječaka opisuje kako je primijetila da je s 12 ili 13 godina počeo intenzivno vježbati. A onda je primijetila i da baca hranu. Njegov put prema oporavku bio je dug i težak, ali ne i nemoguć.
Unatoč strašnim statistikama – između 30 i 40 tisuća osoba u Hrvatskoj boluje od anoreksije, bulimije i nespecifičnih poremećaja hranjenja – društvo i dalje često svodi ovu bolest na "hir" ili "razmaženost". No, kako ističe psihijatar Hrvoje Handl, voditelj dnevne bolnice za poremećaje prehrane u Klinici za psihijatriju Sveti Ivan: "Nisu oni namjerno gladni. Oni su opsjednuti svojim tijelom i težinom do te mjere da vjeruju kako će se udebljati od gutljaja vode."
Za mnoge obitelji pomoć sustava dolazi prekasno, a ni tada nije dovoljna. Hrvatska nema sustavno organizirano liječenje odraslih pacijenata, a jedina dnevna bolnica za poremećaje hranjenja u cijeloj regiji nalazi se u Zagrebu – s dugim listama čekanja.
Priču o bolesti koja nema jednostavno rješenje, ali ima izlaz – uz dugotrajnu borbu, potporu i sustavnu pomoć, pogledajte večeras u Provjerenom i saznajte kako izgleda život onih koji se svakodnevno bore s nevidljivim neprijateljem.