Praljak je nakon potvrde presude kazao kako presudu odbacuje te popio nešto iz male čaše. "Slobodan Praljak nije ratni zločinac, s prijezirom odbijam vašu presudu", kazao je Praljak prije no što je popio nešto iz bočice.
"Na sud je stiglo vozilo hitne pomoći, svi očekuju da će u njega biti dovezen Praljak", izvijestila je reporterka Nove TV Tatjana Krajač koja je bila u sudnici. Praljak je izveden iz sudnice u koju je stigla prva pomoć.
Najvažnije informacije u ovom trenutku:
SLOBODAN PRALJAK - nakon što mu je potvrđena presuda od 20 godina, Praljak je popio nešto iz bočice. Njegova braniteljica je kazala kako je riječ o otrovu. Praljak je potom iznesen iz sudnice.
- JADRANKO PRLIĆ - odbija se žalba u cjelosti. Potvrđuje se kazna od 25 godina zatvora
- BRUNO STOJIĆ - Poništene osude za progon i nehunamo postupanjue
Potvrđena kazna 20 godina zatvora
- Rušenje Starog mosta u Mostaru bilo je vojno opravdano, zaključilo je žalbeno vijeće na izricanju presude Prliću i drugima, prihvaćajući tako žalbe obrane bosanskohercegovačke šestorice
- Vijeće je potvrdilo međunarodni oružani sukob, okupaciju i udruženi zločinački pothvat
Podsjetimo, Jadranko Prlić, Bruno Stojić, Slobodan Praljak, Milivoj Petković, Valentin Ćorić i Berislav Pušić prvostupanjskom presudom osuđeni su na ukupno 111 godina zatvorske kazne. Tereti ih se za zločine počinjene 1993. i 1994. godine u BiH.
Na teret im je stavljena pojedinačna i zapovjedna odgovornosti podijeljena u tri cjeline, a to su: teške povrede Ženevskih konvencija, kršenje zakona i običaja ratovanja, te zločini protiv čovječnosti. Sudsko vijeće tada je zaključilo da su krivi za progone na političkoj, rasnoj i vjerskoj osnovi, ubojstva, silovanja, deportacije, uništavanje gradova, naselja i sela, teroriziranje civila i ostalo.
Između ostaloga, riječ je o zločinima u Prozoru, Gornjem Vakufu, Jablanici, Stupnom Dolu te Mostaru gdje je srušen Stari most.
Prvostupanjska, nepravomoćna presuda ima i kvalifikaciju udruženog zločinačkog pothvata na čijem čelu su po presudi bili Franjo Tuđman i Gojko Šušak. Kako stoji u presudi, cilj udruženog zločinačkog pothvata bilo je osnivanje hrvatskog entiteta u Bosni i Hercegovini koji bi se naknadno pripojio Hrvatskoj ili postao samostalna država tijesno vezana uz Hrvatsku.
Također, u zaključku presude piše i da je to bio međunarodni sukob u kojem je Hrvatska izvršila agresiju na Bosnu i Hercegovinu.
Suđenje je počelo 2006., nakon što su se svi optuženici sami predali sudu u Haagu. Prvostupanjska presuda donesena je 2013. godine, a u ožujku 2017. održana je žalbena rasprava.