Hrvati piju puno lijekova i na to troše puno novca.
Što najčešće pijemo i kakvi smo u usporedbi s drugima, reporterka Dnevnika Nove TV Martina Bolšec Oblak doznala je od Pere Draganića, glavnog savjetnika za potrošnju lijekova u Hrvatskoj agenciji za lijekove.
"Svaki stanovnik Hrvatske dnevno popije jednu i pol tabletu. Ako se uspoređujemo s ostalim zemljama, onda smo negdje u sredini. Nismo ni oni koji najviše troše, ni oni koji najmanje troše", rekao je Draganić.
To nas je, dodao je glavni savjetnik, u prošloj godini koštalo milijardu i 760 milijuna eura. "To je solidna brojka, a kad bismo je podijelili na broj stanovnika, to bi značilo da je na svakog stanovnika potrošeno oko 450 eura", objasnio je Draganić.
Rekao je i da potrošnja lijekova u Hrvatskoj svake godine raste pet i pol posto. "HZZO pokriva otprilike 90 posto potrošnje lijekova, deset posto građani plaćaju, a to su najčešće lijekovi koji se mogu bez recepta nabaviti u ljekarnama", kazao je Draganić.
Dodao je i da se, prema njegovu iskustvu, između 30 i 40 posto lijekova ne popije, a propisuju se.
Cijeli razgovor pogledajte u videu:
This browser does not support the video element.