Glavaševi branitelji Ante Madunić i Veljko Miljević jučer su sudu predali požurnicu u kojoj podsjećaju da je još 8. srpnja istekao najdulji dvomjesečni rok za pisanje i otpremu prvostupanjske presude koji se, po Zakonu o kaznenom postupku, može odobriti u najsloženijim predmetima i dugotrajnim suđenjima. Podsjećaju da je istim zakonom moguće daljnje iznimno prekoračenje, uz znanje predsjednika suda, ali samo ako je riječ o 'nepredvidivim ili neotklonjivim razlozima za nepridržavanje rokova'.
Rokove treba skratiti
Glavaševi odvjetnici smatraju kako složenost i dugotrajnost postupka protiv njihova branjenika ni u kojem slučaju ne mogu biti razlog za takvo prekoračenje, nego upravno suprotno, drže da je rokove za izradu i dostavu presude trebalo krajnje skratiti jer su svi optuženici, osim Glavaša, u pritvoru. Glavaševa obrana zaključuje da se otezanjem znatno krše prava svih optuženika, zbog čega od suda traži hitno postupanje u skladu sa zakonom.
Uz požurnicu sudu, branitelji su predsjednici zagrebačkoga Županijskog suda Mirjani Rigljan poslali i dopis da svojim autoritetom utječe na što bržu izradu presude "kako bi se smanjila šteta zbog kršenja prava optuženika na brzo i pravedno suđenje". Dok ne dobije prvostupanjsku presudu, koju je 8. svibnja donijelo sudsko vijeće pod predsjedanjem suca Željka Horvatovića, Glavaš se na nju ne može žaliti.
>> Glavaš prima plaću i mjesečnu naknadu za odvojen život
Saborski je zastupnik uoči objave prvostupanjske presude pobjegao u BiH, čije je državljanstvo dobio nekoliko mjeseci prije presude. Hrvatska je za njim raspisala međunarodnu tjeralicu i zatražila njegovo izručenje. Budući da BiH, kao i Hrvatska, ne izručuje svoje državljane drugim zemljama, taj je zahtjev odbijen. Glavaš je na zagrebačkome sudu proglašen krivim po zapovjednoj odgovornosti u slučajevima 'garaža' i 'selotejp', za što je dobio pet i osam godina zatvora, pa mu je izrečena jedinstvena kazna od 10 godina zatvora. Uz njega, osuđeno je još petero optuženika. (Hina)