O glavnoj političkoj temi protekla dva tjedna - onoj o otkupu dionica INA-e od MOL-a i prodaji dijela HEP-a, ministar državne imovine nijednom se nije oglasio. Pokušali smo provjeriti zašto ministar Goran Marić o toj temi uporno šuti.
Dobio je ministarstvo i brigu o državnoj imovini. Ali dok njegova Vlada kuje plan... Stav ministra državne imovine o planu prodaje 25 posto dionica HEP-a ne može se čuti. Na naše službene upite ne odgovara, neslužbeno pak u ministarstvu kažu - ministar je zauzet sastancima.
Goran Marić više se puta protivio privatizaciji državnih tvrtki, i kao oporba Milanovićevoj Vladi, primjerice prodaji Hrvatske poštanske banke. Tako je 2013. godine kazao da je to "ekonomski iracionalno, a društveno štetno, jer se time prodaje financijski suverenitet Hrvatske. Slično je govorio i ljetos, za Oreškovićeve Vlade: "Je li vama normalno da se u trenutku kada se Vlada raspada donose ključne odluke o prodaji Končara, o kadroviranjima u INA-i, LNG terminalu? Nije".
Bivši ministar gospodarstva Ivan Vrdoljak kaže - Marić je prije dvije godine bio odlučno protiv prijedloga prodaje dionica HEP-a. "Očito da sada nema izlaznu strategiju za podržati ovakvu odluku, ali ne sumnjam i da će mu ministrica Dalić i Most i premijer Plenković objasniti da je ovo najbolje i da će svoj stav promijeniti."
Most predlaže promjenu Ustava. Zaštitio bi strateške tvrtke. No, SDP ih smatra dvoličnima. "Takva odredba Ustava Boži Petrovu nije smetala kad je u svibnju, prije samo 7 mjeseci, na telefonskoj sjednici telefonom donio odluku da se smanji status društva ACI", kaže Peđa Grbin (SDP).
Iz Mosta na prozivke ne odgovaraju. A HDZ-ov Darko Horvat putem Facebooka progovara protiv premijerova plana. "Uz jasan stav da u INA-i trebamo vratiti upravljačka prava, isto tako jasan stav da za tu namjeru ne smijemo na ovakav način otvarati proces privatizacije HEP-a!", napisao je Horvat.
SDP pak od Plenkovića traži na uvid arbitražnu presudu. Ako ih odbije, kaže, obratit će se povjerenici za informiranje. Iz Vlade nam pak poručuju da su fokusirani na pravnu zaštitu svojih imovinskih interesa u INA-i, među kojima je i osporavanje te arbitražne odluke pred sudom u Švicarskoj.