Fuentes je na konferenciji za novinare ponovio najavu
predsjedavajućeg OESS-a, španjolskog ministra vanjskih poslova Miguela Angela Moratinosa koji je nedavno u Dubrovniku rekao da će Stalnom vijeću OESS-a u studenome predložiti gašenje misije nakon 11 godina.
- Svih 56 članica Stalnog vijeća poštuju i vole Hrvatsku. Neki od njih to žele pokazati gašenjem Misije, a neki nastavkom pomoći Hrvatskoj, rekao je Fuentes izrazivši nadu da će se postići "pozitivan konsenzus za Hrvatsku".
Fuentes je novinarima predstavio Izvješće o napretku Hrvatske od lipnja 2006. godine u kojem stoji da je uspostavljeno bolje demokratsko ozračje, veća otvorenost društva, a aktivnosti državnih tijela su transparentnije, s čime će se nastaviti kako se Hrvatska bude približavala članstvu u EU-u i NATO-u.
Dva pitanja na koja će se Misija usredotočiti do svoga gašenja su povratak izbjeglica i nadzor suđenja za ratne zločine u Hrvatskoj.
Fuentes je rekao kako postoji nekoliko mogućnosti nadzora sudskih procesa koje je Haški sud prepustio Hrvatskoj - iz Ureda u Hrvatskoj, Ureda izvan Hrvatske ili će se osoblje OESS-a priključiti Uredu Haškog suda u Zagrebu.
Vezano za povratak izbjeglica, voditelj Misije OESS-a je kao
nerješena pitanja istaknuo plaćanje naknade bivšim nositeljima stanarskih prava koji žive u Srbiji i BiH, a koji se ne žele vratiti u Hrvatsku kao i pitanje konvalidacije radnog staža stečenog na bivšim okupiranim područjima Hrvatske.
Voditelj Misije OESS-a osudio je napad na oca i sina Mirka i
Dobrivoja Bogojevića u povratničkom selu Gornji Vrhovci na Papuku, koje su nakon brutalnog premlaćivanja napadači zaključali u kupaonicu te zapalili dnevni boravak i kuhinju.
- Osuđujemo taj događaj koji ne doprinosi pomirenju.... OESS će pomoći da se počinitelji što prije pronađu, rekao je Fuentes.