Pozvao je pripadnike talijanske nacionalne manjine da izađu u što većem broju na birališta te da odaberu glasovanje za kandidate u 12. izbornoj jedinici za pripadnike nacionalnih manjina, umjesto one s kandidacijskih lista političkih stranaka ili koalicija, dok se ne omogući dvostruko glasovanje.
Na konferenciji za novinare u Rijeci, Radin je kazao da će
inzistirati da u spomenuti sporazum uđu obveze vlade da se talijanski jezik, uz hrvatski, uvede u sve državne službe i tijela koja djeluju na područjima jedinica lokalnih samouprava gdje statuti predviđaju dvojezičnost. To se odnosi na poštansku službu, zdravstvo, policiju i sudstvo, rekao je.
U jedinicama lokalne samouprave u kojima živi talijanska nacionalna manjina, a dvojezičnost nije propisana statutom, zahtijevat će uvođenje šaltera za talijanski jezik u zgradama tijela državne administracije. Među većim gradovima to je Rijeka, rekao je.
Sporazumom s budućom Vladom moralo bi se obuhvatiti i omogućavanje dvostrukog glasovanja pripadnika nacionalnih manjina: opće pravo glasa i dodatno davanje glasa za liste pripadnika nacionalnih manjina. To predviđa Ustav, a nijedna vlada do sada to nije provela, rekao je Radin.
Ocijenio je, nakon završenog četverogodišnjeg podupiranja ove Vlade, da u tome nije pogriješio nabrojivši što je Vlada pozitivnoga napravila za talijansku nacionalnu manjinu.
Kazao je, među ostalim, da je omogućila uvođenje dvojezičnosti u općinama i gradovima s talijanskom nacionalnom manjinom u Istri, da su dotacije za talijansku manjinu i izdavačku kuću na talijanskom jeziku EDIT značajno porasle, da je ukinuto plaćanje PDV-a na novčanu pomoć iz Italije talijanskim nacionalnim zajednicama u Hrvatskoj.