Ruska banka pokušala je naći kupca za 42,5-postotni udio u Fortenovi, najvećem poslodavcu u Hrvatskoj s 45.000 zaposlenih i prihodom od 5,2 milijuna eura, tumači Financial Times (FT).
Prošle jeseni hrvatska Vlada preferirala je opciju prema kojoj bi Sberbank prodao udio u Fortenovi skupini hrvatskih mirovinskih fondova. Najveći među njima trebao je biti AZ u kojem Allianz ima udio od 51 posto.
Dogovor je propao zbog povlačenja AZ-a, koji je strahovao od mogućeg kršenja sankcija EU-a, ustvrdili su za FT izvori "upućeni s detaljima".
Iako je predložena transakcija bila u skladu sa "slovom" sankcija EU-a, kršila je njihov "duh" jer je predviđala plaćanje kompaniji pod kontrolom Kremlja, tumače izvori upoznati za stavom njemačke tvrtke.
Allianz je "odbila i financijska povijest" Fortenove, kažu izvori za FT. Londonski list podsjeća da je hrvatska kompanija nastala nakon restrukturiranja Agrokora koji je nagomilao ogromne dugove i nije mogao servisirati kredite ukupnog iznosa većeg od milijardu eura.
Fortenova sada posluje u plusu a prihod joj je stabilan, napominje FT.
U Allianzu pak kažu da je odbor AZ-a samostalno odlučio da neće ulagati u Fortenovu "zato što je profil rizika i povrata bio potpuno neprimjeren za umirovljenike i zato što je financijska struktura predstavljala potencijalne rizike kršenja propisa koje je smatrao neprihvatljivima".
Hrvatski ministar vanjskih poslova Gordan Grlić-Radman i hrvatski veleposlanik u Berlinu Gordan Bakota naknadno su lobirali kod nekoliko Allianzovih direktora, ustvrdili su izvori za FT.
Grlić-Radman nagovarao je člana Allianzovog odbora Klausa Petera Roehlera da poništi tu odluku, ističući da je Fortenova važna za hrvatsko gospodarstvo.
Hrvatsko ministarstvo vanjskih poslova nije u utorak odgovorilo na upit FT-a da komentira taj navod. Hrvatsko veleposlanstvo u Berlinu nije ga željelo kometirati.
Nakon što je Allianz odbio preispitati odluku, hrvatska agencija za nadzor financijskih usluga Hanfa eksplicitno je, kako tvrde izvori za FT, zaprijetila AZ-u novčanim kaznama i smjenom uprave, ako otkrije greške u sustavu upravljanja i kontroli upravljanja rizikom.
Nekoliko tjedana kasnije Hanfa je poslala inspekciju u AZ, tvrdeći da je posrijedi redovna provjera postupka odlučivanja, kontrole i upravljanja kibernetičkim rizicima, navode izvori za londonski list.
Hanfa nije željela detaljno komentirati ta zbivanja za FT, rekavši da je "provjera u mirovinskom fondu još u toku" i dodavši da će "obavijestiti javnost o rezultatima provjere nakon što bude završena".
Njemačka vlada obaviještena je o pritsku hrvatske vlade i Hanfe na Allianz, rekli su izvori za FT.
Glasnogovornik njemačke vlade izjavio je za FT da neće "komentirati interne poduzetničke odluke ni sadržaj povjerljivih razgovora s predstavnicima drugih zemalja".
Iz Allianza su poručili da neće komentirati "interakcije s vladinim tijelima", ali su dodali da donose odluke na temelju merituma stvari, u skladu s vrijednostima kompanije i dužnostima prema klijentima".