Takozvane fikus tvrtke nemaju zaposlenih, a stvaraju dugove u milijardama. Trenutačno je više od 14 tisuća tvrtki bez ijednog zaposlenog dužno 15 milijardi kuna. Mnoge su dužne već desetljeće i pol. Ukratko, pravi nered.
Vlada je odlučila izbrisati te tvrtke usvajanjem novog stečajnog zakona. Ne plaćajući svoje račune, takve su fikus tvrtke zapravo uništile i mnoge zdrave tvrtke ili obrtnike. Sada će svi oni u jasnoj proceduri, svoje dugove moći izbrisati.
Direktor Ases usluge Admir Suljić uredno izvršava sve obveze prema državi. Posluje sa stotinama tvrtki. One u blokadi duguju mu više od 250 tisuća kuna.
'Platili smo PDV; platili smo davanja, platili smo materijale i te tvrtke više ne postoje', odgovara na pitanje što s tim, svjestan da tog novca nema.
Kraj agonije za radnike: Kaštelanski staklenici idu u STEČAJ!
Od srpnja bi se to moglo promijeniti. Izmjenama stečajnog zakona.
'Mi smo kao država dužni vama osigurat, vama kao nekom tko radi u dobroj vjeri, da se tako netko makne s tržišta. Nema što raditi na tržištu. Proizvodi nered', rekao nam je ministar pravosuđa Orsat Miljenić.
Takve tvrtke uskoro će automatski u stečaj. Jer, trenutačno ima 14.652 poduzeća koja su u blokadi više od 120 dana - bez ijednog zaposlenog koja državi duguju 14,8 milijardi kuna.
'Ja ne mogu shvatiti i dalje da imamo stotine milijuna kuna duga da je netko davao firmama bez ijednog zaposlenog. Mislim to je apsurd', kaže Miljenić.
Rok za okončanje stečaja - 120 dana
Novi stečajni zakon trebao bi biti pomak na tržištu - poručuju iz udruge Lipa.
'Ono što je bitno je da neuspješne tvrtke budu efikasno i brzo eliminirane s tržišta i da ne nastavljaju raditi nerade, to je ono što se sada događalo u okviru stečajnog i predstečajnog zakona', kaže Davor Huić iz Udruge Lipa.
Tomu se nada i Admir, jer ovakvo poslovanje, poručuje - nema smisla.
'To je u sklop našeg mentaliteta gdje ljudi naruče uslugu, i nakon mjesec dana neće platiti i kaže preko telefona tužite me. A da stvara probleme - stvara, jer nije u pitanju samo usluga. Znači mi uz tu uslugu imamo investicije materijala i onda se borimo kako to naplatiti, iskompenzirati na bilo koji način', kaže Admir Suljić.
Novim pravilima, moći će se vidjeti tko su vlasnici tvrtki. I s kim postoji rizik za poslovanje, a s kim ne.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook