'Fijasko s privatizacijom brodogradilšta nije se trebao dogoditi jer i u Europskoj uniji i u svijetu postoji interes za hrvatske brodove', rekao je predsjednik Stjepan Mesić.
Uoči svečanog otvaranja 12. Jesenskog međunarodnog sajma u Osijeku predsjednik Mesić osvrnuo se na aktualne događaje. Pojasnio je kako je nedavno u bio u službenom posjetu Kubi te dodao da su Kubanci iskazali interes za hrvatske brodove. 'Ako svi kooperanti mogu dobro živjeti od brodogradnje, a brodogradilišta posluju s gubicima, onda treba rješenje u dubljoj analizi', zaključio je Mesić. Osvrnuo se i na Polančecovo priznanje da je Hrvatska dala nepotpunu dokumentaciju za natječaj. 'Ako smo u natječaj za privatizaciju išli s invalidnom dokumentacijom, mogli smo i očekivati invalidan rezultat', rekao je Mesić.
Na otvaranju 12. Jesenskog međunarodnog sajma predsjednika Mesića pratila su dva predsjednička kandidata, Vesna Pusić i Ivo Josipović. 'Ne smeta me njihova pratnja, gledaju mene kako radim i to im je dobra priprema', izjavio je Mesić i rekao da mu je svejedno kada će se točno održati predsjednički izbori jer on u njima ne sudjeluje. Mesić osvrnuo se i na nedavni sukob premijerke Kosor i predsjednika Sabora Luke Bebića. Tvrdi da je to dobro što se događa jer dokazuje da živimo u demokratskom društvu. 'Takve trzavice postoje u svim strankama', dodao je Mesić.
Posebno je istaknuo važnost gradnje koridora 5c u Osječko-baranjskoj županiji i mosta preko rijeke Drave, kazavši kako je upravo taj cestovni smjer koji povezuje jug i sjever i Jadran s Europom, od iznimne važnosti ne samo za Osječko-baranjsku županiju već i cijelu Hrvatsku. Dodao je kako je taj projekat hrvatski prioritet. "Budućnost Slavonije i Baranje je svijetla, ali je nužan gospodarski oporavak, a na Vladi RH je da svojim mjerama u tome pomogne", kazao je Mesić.
>> Upitna sudbina 40 tisuća radnika: 'Neka brodogradilišta preuzme Podravka'
Okupljenim novinarima Mesić je naznačio kako je poslao pismo kardinalu Bozaniću u kojem ga upozorava na izjave biskupa Štambuka. 'Ako biskup traži da na čelu Republike Hrvatske bude katolik, onda za to mora snositi posljedice. Katolici bi trebali plaćati katolicima, muslimani muslimanima, a pravoslavci pravoslavcima, Zbog čega bi jedan ateist iz svojeg džepa plaćao rad biskupa Štambuka?', zapitao se predsjednik Mesić.