Znanstvenici sa Sveučilišta u Sussexu otkrili su da iako se ponekad ne možemo odmah sjetiti podatka koji smo tek čuli, poput imena osobe koju smo upravo upoznali, u pravilu to možemo za nekoliko sati, piše Daily Mail.
Iako nije baš potpuno jasno zašto se takvi memorijski 'lapsusi' događaju, to je, vjeruje se, potreban dio procesa u mozgu kako bi se izbjeglo preopterećenje informacijama.
'Znanstvenici su se dugo pitali zašto mozak pokazuje ove propuste u sjećanju. Stvaranje memorije je proces za koji je potrebna energija. Mozak mora odlučiti je li vrijedno trošiti energiju za konsolidaciju te određene memorije. Mozak ima ograničen kapacitet kojim uči stvari i sprječava da dođe do preopterećenja količinom informacija', rekao je dr. Ildiko Kemenes.
>> Znate li kada počinjemo gubiti pamćenje?
Tijekom svog istraživanja, dr. Kemenes uveo je u prehranu puževa njima nepoznatu supstancu da vidi hoće li je puževi naučiti prepoznavati kao hranu.
Nakon što su životinje ponovno nahranili, znanstvenici su otkrili da su puževi odgovorili na stimulans s 'rupama u sjećanju' nakon 30 minuta i dva sata. Sjećanje oblikovano četiri sata nakon toga.
Ali, kada puž primi drugi različit stimulans, tijekom 'perioda rupe u sjećanju', oblikovanje sjećanja je bilo prekinuto.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook