Gradsko vijeće je u petak donijelo odluku da se komunalni doprinos smanji za 30 posto u svim zonama kako bi se dodatno stimuliralo građane, jer im je na taj način smanjena cijena legalizacije. To vrijedi do roka propisanog zakonom, odnosno do kraja lipnja iduće godine.
Procjenjuje se da u Splitu ima oko 10 tisuća nelegalnih objekata, a do sada je predano oko 800 zahtjeva za legalizaciju. Ne čini se puno, no u gradskoj upravi tvrde kako je zahtjeva svaki dan sve više, a veliki broj očekuju u periodu do kraja godine jer sve građevine koje imaju rješenje o uklanjanju moraju podnijeti zahtjev do 31. prosinca ove godine.
>> Probajte pogoditi koliko ovog čovjeka košta legalizacija staje!
Na splitskoj Sirobuji, gdje je većina kuća nelegalno izgrađena, neki su odlučili konačno srediti papire. 'Papiri se rade i projekt i statika i geodezija i onda ćemo iza Nove godine predati', kaže nam Ivica Glavaš. 'Tamo iza Božića, vidjet ću koliko će mi ostati novca pa ćemo malo na pet-šest godina, na kredite, malo nećemo mesa jesti nego samo kruha i kumpira', kaže Milan Kustura. 'Nemam za život, a ne za legalizaciju. Odakle mi za život?', pita se Ivan Karavić.
I Zagrepčanima je najveći problem novac za legalizaciju. 'Ja sam sada saznao cijenu koja će me koštati da napravim legalizaciju kuće. Malo su neke stvari preskupe jer mi penzioneri sa velikom penzijom... Znate da je nama sve preskupo', rekao nam je Đuro Butumović.
Mnogi se pitaju i ako krene porez na nekretnine, neće li bolje proći oni koji kuću nisu legalizirali. 'Neće on platiti, onaj tko ne bude legalizirao kuću, neće on platiti ništa jer nema ništa na njemu. A oni koji budu, oni jedva čekaju kad će doći naši papiri da ti pošalju porez', kaže Splićanin Ivan Kustura.
Nova ministrica graditeljstva Anka Mrak Taritaš poručuje da će za nelegalne kuće porez biti i veći. 'Vi kad imate legalnu kuću, možete osigurati sve popuste, a kad imate nelegalnu kuću ne. Dakle, interes naših građana mora biti da se legaliziraju, da stave kuću u sustav jer će na taj način ostvariti određene porezne olakšice', rekla je ministrica.
Do polovice ovog mjeseca, dodala je, predano je oko 22 tisuće zahtjeva.
Grad Split će smanjivanjem komunalnog doprinosa uprihoditi manje od pojedinog građanina, no u konačnici bi se više novca moglo sliti i u gradsku blagajnu, ako te niže cijene budu poticaj za građane da iskoriste priliku do 1. srpnja. Tako su, osim prijetnji rušenjem, dali građanima i dodatni motiv.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook