U tri godine Hrvatska je sa 15. došla na 11. mjesto i gura se među deset najnaprednijih tranzicijskih država među kojima su Slovenija, Estonija, Češka, Tajvan i Mađarska, a daleko iza Hrvatske su Rumunjska i Bugarska, piše Večernji list.
Bertelsmann nije jedini koji hvali domete hrvatske tranzicije. Bečki institut za tranzicijske zemlje navodi da su bruto primanja u Hrvatskoj pet puta veća od zarada u Bugarskoj ili četiri puta veća nego u Rumunjskoj.
Jedino je u Sloveniji bruto plaća 50 posto veća nego u Hrvatskoj. Bez obzira na to, analiza Marija Švigira, ekonomskog savjetnika SSSH, pokazuje da Hrvatskoj, uz postojeći tempo razvoja, trebaju barem četiri desetljeća da dostigne europske plaće. Troškovi života u Hrvatskoj niži su nego u starim članicama EU, pa su kupovna moć i standard na polovici europskog prosjeka.
Hrvatska najlošije stoji s nezaposlenošću, čak 58 posto nezaposlenih čeka na posao dulje od godine dana. U zemljama EU 80 posto nezaposlenih zaposli se unutar šest mjeseci, u Hrvatskoj samo 32 posto.