Pri presjedanju u EU, putnici ne moraju više predati te tvari ako su ih kupili u jednoj od hrvatskih zračnih luka. Uredba se odnosi na zračne luke u Dubrovniku, Rijeci, Puli, Splitu, Zadru i Zagrebu.
"Ovo je važan korak kako bi se putnici u tranzitu poštedjeli mnogih neugodnosti a da pritom ne trpi sigurnost. Komisija je u stanju odobriti tu iznimku za tekućine kupljene u hrvatskim zračnim lukama jer su hrvatske vlasti dokazale da su njihove sigurnosne mjere isto tako dobre kao i naše vlastite", izjavio je Antoni Tajani, potpredsjednik Europske komisije i član nadležan za promet.
"Ovo je način olakšanja putovanja i smanjenja količine oduzete tekućine, dok ne počnu funkcionirati metode nadzora tekućina u zračnim lukama, što bi moglo dovesti do ukidanja postojećih ograničenja. Nadam se da ćemo ubrzo na ovaj popis uvrstiti još zračnih luka u trećim zemljama", dodao je Tajani.
Hrvatska je druga zemlja na koju se primjenjuje ova iznimka, nakon što je Europska komisija već ranije istu uredbu donijela za putnike iz Singapura.
Komisija je u listopadu 2006., reagirajući na opasnost od napada tekućim eksplozivima, ograničila količine tekućine koju putnici smiju unijeti u zrakoplov.
Zbog te mjere, putnici iz trećih zemalja nakon presjedanja u EU ne smiju nositi sa sobom te tekućine. Budući putnici nemaju mogućnost tekućine koje nose sa sobom spremiti u predanu prtljagu, moraju ih predati osoblju. To dovodi do nervoze među putnicima i komplikacija pri kontroli.
Komisija je stoga donijela uredbu kojom se dopuštaju iznimke od toga pravila ako zemlja iz koje putnici dolaze ispunja sigurnosne zahtjeve koji odgovaraju propisima EU. Iznimke se dopuštaju za svaku zemlju posebno.