U obrazloženju prijedloga, dostavljenom medijima, predsjednik
Inicijativnog odbora Tomislav Kovačić navodi kako u cijeloj općini Erdut, sa sjedištem u Dalju, živi 8.417 stanovnika, od čega 53,91
posto Srba i 37 posto Hrvata, ali da se, unatoč tome, u Općinskom vijeću, od 15 vijećnika, nalazi samo 5 Hrvata, u općinskom Poglavarstvu nema niti jednog pripadnika hrvatskog naroda, a od ukupno 12 službenika samo dvije službenice su iz hrvatskog naroda.
Takav nacionalni sastav vijeća, poglavarstva i općinske uprave
rezultirao je činjenicama da se u naselju Aljmaš i Erdut ne ulaže
gotovo ništa iz općinskog proračuna, niti pripadnici hrvatskog naroda, u sadašnjoj općini Erdut, imaju bilo kakav politički i gospodarski utjecaj, ustvrdio je Kovačić.
Inicijativni odbor drži da se, "zbog takve apsolutne majorizacije,
pripadnika srpskog naroda" pokreće inicijativa da se osnuje nova općina Aljmaš-Erdut, sa sjedištem u Erdutu, dok bi preostala dva mjesta u sadašnjoj općini, Dalj i Bijelo Brdo, činila novu općinu Dalj, ta da tako naselja "Aljmaš i Erdut više ne bi bili taoci sadašnjeg ustroja općine Erdut, u kojoj politiku vode isključivo pripadnici srpskog naroda".
Napominje se kako u Aljmašu, prema popisu iz 2001. godine, Hrvati čine 87,7 posto stanovništva, a u Erdutu 62,7 posto.
Kovačić dodaje kako je na izjašnjavanju u Aljmašu ovaj prijedlog
podržalo 33,60 posto punuljetnih građana s biračkim pravom, a u Erdutu 33,39 posto građana s biračkim pravom, čime su se, kako drži, "ispunjeni uvjeti iz članka 30. Zakona o područjima županija, gradova i općina u RH.
- U ime potpisanih građana inicijativni odbor predlaže da Vlada RH da suglasnost na naš prijedlog, sukladno odredbi članka 32. st. 1. Zakona o područjima županija, gradova i općina u RH, te da izmjene i dopune istoga zakona uputi Hrvatskome saboru na razmatranje i usvajanje, navodi se u prijedlogu.