Iako ministrica nije željela govoriti o konkretnom danu pa ni mjesecu potpisivanja ugovora o pristupanju između Hrvatske i EU, Grabar Kitarović je naglasila da je na temelju niza detalja iznesenih u izviješću logično očekivati potpisivanje ugovora 2009. i to bez obzira na probleme oko Ustava Europske unije.
- U izviješću Europski parlament traži od Europske komisije i Vijeća da pronađu institucionalna rješenja za pristup Hrvatske Europskoj uniji u slučaju da ne dođe do dogovora oko Ustava EU, kaže Grabar Kitarović i dodaje da se radi o prilično važnom momentu koji nam daje opravdane razloge za optimizam.
No, svjesna je, kaže, kao i cijela Vlada, da je Hrvatska ta koja mora ispuniti sve kriterije za pristup EU. U suprotnom od ovog izviješća nećemo imati nikakve koristi. Veliki pomaci, između ostalog, traže se na području reforme pravosuđa, povratka izbjeglica, konkurentnosti gospodarstva, ali i zaštite okoliša.
- Procjena je europskih stručnjaka da ćemo najvećih problema imati sa provođenjem mjera za zaštitu okoliša, potrebna nam je dugoročna politika na tom području, a naravno, tu je i pitanje konkurentnosti gospodarstva. Moramo naći način da naše gospodarstvo konkurira na tržištu od gotovo pola milijarde ljudi, koliko ih živi u zemljama EU.
No, sve to je, dodaje, ionako dio programa aktualne Vlade, koja si je postavila te ciljeve nego samo zbog toga što je njihovo ispunjavanje nužan kriterij za pristup EU, već stoga što jamče bolji život hrvatskim građanima.
- Uostalom, u izviješću se navodi da je zabilježen pomak na svim tim ključnim područjima i ne ostaje nam ništa drugo nego nastaviti u tom smjeru, na što nas Europski parlament i potiče, smatra ministrica.
Naš cilj je, zaključuje na kraju, ove godine otvoriti što je moguće više poglavlja pregovora, 2008. vidimo kao godinu zatvaranja pregovora, a 2009. potpisivanje ugovora. Ovo izviješće, kaže, za nas je dodatni poticaj u tom smislu.