"Taj je govor bio isključivo u funkciji dnevne politike, kako bi se pred izbore pokušalo prikazati kako HDZ i Sanader skrbe za nacionalne interese i imaju jasan stav o suradnji s Haagom", rekao je Đapić na konferenciji za novinare u sjedištu stranke u Zagrebu.
Ustvrdio je da je Sanader o suradnji s Haagom decidirano govorio jedino na splitskoj rivi, te da je "sve ostalo bilo mješavina pokušaja smirivanja hrvatske javnosti".
>> Sanader u UN-u: Tražimo pravdu za Vukovar
Sanaderovu i prethodnu koalicijsku vladu Đapić je optužio da su bezrezervno ispunjavale sve diktate Haškog suda, te da su propustile iskoristiti i minimum prava koja Hrvatskoj daje Statut Haškog suda.
Đapić je kazao i kako se od Sanadera očekivalo da će u New Yorku upozoriti na sve probleme na koje je Hrvatska naišla u suradnji s Haškim sudom, ali da je premijer govorio tek o jednoj presudi.
"Presuda vukovarskoj trojki za Hrvatsku jest ponižavajuća, no žalosno je da predsjednik Vlade nije rekao ni jednu riječ o optužnicama protiv Hrvatske, o neprihvatljivim kvalifikacijama o udruživanju u zločinački pothvat s ciljem etničkog čišćenja, kao ni o optužnici protiv šest bosanskohercegovačkih Hrvata koja Hrvatsku spominje kao agresora na BiH", rekao je Đapić.
Ocijenio je da je Sanader u svom govoru morao upozoriti na političku instrumentalizaciju Haškog suda, te zatražiti pokretanje postupka protiv haškog Tužiteljstva, koje je, uvjeren je Đapić, namjerno ispustilo optužiti vodstvo JNA i rat okarakterizirati kao agresiju na Hrvatsku.
Smatra i da je Sanader trebao tražiti izmjenu rezolucije kojom je osnovan Haški sud, i to pred Vijećem sigurnosti UN-a, koje je rezoluciju i donijelo, a ne pred Općom skupštinom, koju Đapić naziva "parlaonicom".
Izvijestio je i da je HSP do sada skupio 296 tisuća potpisa za
referendum o suspenziji Ustavnog zakona o suradnji s Međunarodnim sudom za ratne zločine u Haagu, te kazao kako očekuje da će sakupiti svih 400 tisuća i da će u idućem mandatu "s tim potpisima osnaženi doći pred Sabor".
Još jednom je naglasio da je riječ o referendumu moralnog karaktera, budući da je, kaže, Ustavni zakon donesen samo kako bi se omogućilo izručivanje hrvatskih državljana Haškom sudu.
"Hrvatska je sve izručila, ona više nema utjecaja na Haški sud i ovo bi bio isključivo moralni čin, kojim bi građani pokazali da ne pristaju na relativizaciju Domovinskog rata", rekao je Đapić.
Odbacio je tumačenja da bi HSP-ova inicijativa mogla naštetiti nastojanjima da se suđenja hrvatskim generalima prepuste hrvatskom pravosuđu.
"Iluzija je očekivati da bi Haag pristao na to, a pitanje je i što bi se i time moglo dobiti, s obzirom da se u Hrvatskoj sudi oštrije i teže nego u Haagu", rekao je Đapić.