Đapić: 'Sa SDP-om nikako, s HDZ-om ne pod svaku cijenu'

Slika nije dostupna
HSP će na jesenske parlamentarne izbore izići samostalno u svim jedinicama, poslijeizborna koalicija s ljevicom nemoguća je, a u koaliciju sa strankama desnog centra HSP neće ulaziti pod svaku cijenu.

Poručio je to predsjednik HSP-a Anto Đapić, na današnjoj sjednici Glavnog stana stranke.

Kao cilj stranke Đapić je naveo osvajanje 20 zastupničkih mandata u Saboru, čime bi HSP postao neizbježan partner u poslijeizbornim kombinacijama.

- Nakon izbora u SDP-u i prvih Milanovićevih političkih poruka, jasno je da ljevica na nacionalnoj razini HSP-u ne može biti partner. HDZ će nam u poslijeizbornim kombinacijama morati biti partner, ali naglašavam da to ništa ne mijenja na strategiji kampanje - borit ćemo se za svaki glas na desnom centru, rekao je Đapić.

Ocijenio je da dvije najveće stranke godinama u Hrvatskoj pokušavaju promovirati dvostranačje, te da "nizom afera i međusobnih optužbi javnost žele podijeliti na načelu navijačkih strasti, u čemu je HSP odbio sudjelovati".

Kazao je kako su neke stranke nasjele na preuranjenu kampanju, te da posljednja ispitivanja javnog mnijenja pokazuju da je to bila pogreška i da im rejting pada.

- HSP nije impresioniran nedavnom SDP-ovom Konvencijom ni jučerašnjim Saborom HDZ-a, rekao je Đapić, najavljujući da će se HSP za naklonost birača boriti boljom prezentacijom i kvalitetnijim timom.

- Naša snaga neće biti u skupoj medijskoj kampanji, nego u ljudima, naglasio je Đapić, pozivajući članove izbornog stožera da paze kako troše novac jer, kako je naveo, "znajući za sve dosadašnje političke trikove, tko može jamčiti da će izbori biti baš u studenom, a ne u prosincu, ili čak u veljači".

Članovima Glavnog stana poručio je i da nemaju vremena za odmor, te da će cijelo ljeto morati provesti u kampanji "od vrata do vrata".

Kao prednost HSP-a istaknuo je i to da se stranka u 17 godina svog postojanja nije ogriješila o građane. "Jesu li se i koliko ogriješili drugi, neka pokažu izbori", dodao je.

Nositeljima HSP-ovih stožera po izbornim jedinicama poručio je da tamo gdje su do sada imali jedan mandat na predstojećim izborima moraju osvojiti dva, te da stranka mora prijeći prag i tamo gdje do sada to nije bio slučaj.

Đapić se nada jednom mandatu i u 11. izbornoj jedinici, u kojoj glasuju hrvatski državljani bez prebivališta u Hrvatskoj, a HSP će svoje kandidate istaknuti i u 12. jedinici, za mađarsku i njemačku nacionalnu manjinu.

Najveće probleme, "zbog objektivnih okolnosti", Đapić očekuje u osmoj izbornoj jedinici. 

- Na nama je da tamo postignemo rezultat na koji ćemo biti ponosni, a to je bar jedno zastupničko mjesto, dodao je.

Upozorio je i da se ne smiju ponavljati nesporazumi između članova Predsjedništva stranke, kakav se nedavno dogodio između Tončija Tadića i Milijana Sesara na skupštini sinjskog HSP-a, nakon koje je Sesar Tadića optužio da se protivno stranačkom Statutu, umiješao u izborni proces.

Voditelji HSP-ovih odbora predstavili su smjernice za vanjsku
politiku, zdravstvo i pravosuđe.

HSP smatra da vanjska politika ne smije biti nametnuta i vođena izvana, nego da mora izravno ovisiti o stanju i potrebama unutar države.

Kao strateške vanjskopolitičke ciljeve stranka ističe rješavanje otvorenih pitanja sa susjedima i aktivnu regionalnu politiku, pogotovu kad je riječ o položaju Hrvata u BiH, uzlazak u NATO i EU, te partnerske odnose sa SAD-om, ali i drugim stalnim članicama Vijeća sigurnosti, poput Rusije i Kine, te s članicama skupine G8 Kanadom i Japanom.

Kad je riječ o zdravstvu, HSP se zalaže za organizacijsko razdvajanje djelatnosti zdravstva od zdravstvenog osiguranja, ukidanje Hrvatskog
zavoda za zdravstveno osiguranje te uspostavu više nacionalnih
osiguravajućih zavoda.

U pravosuđu, pak, predviđaju rješavanje zaostalih spisa kroz smjenski rad sudaca, informatizaciju sustava i ukidanje sudske istrage.

Obećavaju i sankcioniranje privatizacijskih nezakonitosti te
osnivanje Agencije za oduzimanje otete imovine, a tražit će, kažu, i reviziju pretvorbe i privatizacije banaka.

Za razliku od SDP-a, smatraju da za poništenje nezakonite
privatizacije ne treba mijenjati Ustav, jer, naglašavaju, ono što je stečeno protupravno nikada ne može postati nečije vlasništvo.

Zalažu se i za izmjene privatizacijskog modela i Zakona o javnoj nabavi, te za izdvajanje inspekcijskih službi iz ministarstava.

Puni izborni program HSP će iznijeti na stranačkoj konvenciji
sredinom rujna, kojom će započeti formalnu izbornu kampanju.

Povezane teme