Naglasivši kako je HSP-ovka Ruža Tomašić i njena obitelj i dalje
izložena pritiscima narkomafije odnosno da njena sigurnost ovisi o dobrom radu policije, Đapić je na konferenciji za novinare rekao da je takva izloženost parlamentaraca u drugim demokratskim zemljama "nezamisliva".
Sramotnim je ocijenio tvrdnje da je HSP izmislio pokušaj atentata na Ružu Tomašić te dodao da za HSP borba protiv droge, od koje je u Hrvatskoj ugroženo 10 posto građana, "tek predstoji" što će se vidjeti bude li ta stranka, nakon parlamentarnih izbora, bila u mogućnosti voditi Ministarstvo unutarnjih poslova.
Đapić je ustvrdio kako danas nedostaje političke volje da se taj
problem riješi, a šutnju odgovornih i nedostatak zajedničke akcije objašnjava time što je, kako navodi, od tri do pet milijardi kuna koje se "vrte" pranjem novca, duboko infiltrirano u brojne pore hrvatskog društva.
- Vlada RH nije poduzela nikakve odlučnije korake osim nekoliko
uhićenja i propalih suđenja, rekao je Đapić i ustvrdio da bi se
uspješna borba protiv droge mogla provesti osnivanjem posebne Agencije i promjenom zakonske regulative koja bi trgovinu drogom stavila u razinu pravog zločina.
Upitan da komentira odlazak Vladimira Fabera s dužnosti čelnika osječke policije na mjesto savjetnika u MUP-u, Đapić je rekao da je "to dobro, i za Fabera i za Osijek", ali kako se ne može oteti dojmu da mu je to "nagrada za obavljen posao".
Čestitajući na izboru novom načelniku osječke policije Darinku Mikuliću, izrazio je nadu da će dobro surađivati.
Đapić je također ustvrdio kako mu "nije jasno" zašto je Uprava za
zatvore "odvukla" Branimira Glavaša iz zatvora u Svetošimunsku bolnicu u Zagrebu te ocijenio da nitko nema pravo osporavati bilo kome hoće li ili ne uzimati hranu.
- Glavaš i nije bio u tako dramatičnoj situaciji da bi išao u bolnicu, a nekoga nasilno odvoditi u bolnicu nije primjereno ni potrebno, dodao je.
Đapić je, komentirajući novi Podobnikov zemljovid i najavu
prikupljanja potpisa za raspisivanje referenduma u Sloveniji o ulasku Hrvatske u EU, rekao da hrvatska diplomatska akcija u tom slučaju treba biti "čvrsta, promptna i argumentirana", a ne da se na nju gleda kao na običnu provokaciju ili pak šeretski kao što je to učinio hrvatski predsjednik Mesić.
Važnim civilizacijskim iskorakom Đapić je ocijenio govor zagrebačkog nadbiskupa Josipa Bozanića na Bleiburgu i podržao ga u tome što je, kaže Đapić, pozvao hrvatske državne institucije da ispitaju partizanske zločine nad hrvatskom vojskom na Bleiburgu i u doba komunizma.
Podsjetio je da saborski Odbor za nacionalnu sigurnost, na zahtjev Kluba HSP-a, još nije u dnevni red uvrstio raspravu o događajima oko Haškog suda vezano uz objavljene brijunske transkripte.