Ministarstvo zdravstva je rodilište, zbog nedostatka suvremene opreme i kadrova, zatvorilo prije dvije godine i od tada se mali Đakovčani rađaju u Osijeku, Našicama i Slavonskom Brodu. Pečat i potpis na političko ujedinjenje pali su doduše samo za spas đakovačkog rodilišta.
'Simboli grada su i katedrala i Lipicanci i đakovački vezovi, ali što će nam to? Jer grad bez svojih stanovnika nije grad', rekao je gradonačelnik Zoran Vinković. Rodni list malog Roka stoga roditelji čuvaju i iz povijesnih razloga. Roko je rođen 16.10.2009. kao posljednja beba u đakovačkom rodilištu. Poslije njega đakovačke majke na porod su prisiljene putovati.
>> Vlast i oporba Đakova složni: Vratite nam rodilište!
'Trebalo bi znati točno kada ćeš se poroditi pa na vrijeme krenuti da se en porodiš, naprimjer, na putu u Širokom Polju ili autocetsi', rekla je majka Vlatka Vinković. Plač iz đakovačkog rodilišta ne čuje se gotovo dvije godine. Ministarstvo ga je zatvorilo zbog nedostatka suvremene opreme, za što je potrebno izdvojiti oko 10 milijuna kuna.
Uz đakovačko, ministarstvo je zatvorilo i rodilišta u Sinju, Imotskom i Makarskoj. No, nakon tzv. alkarske bune ponovno ih je odlučilo otvoriti. Ali Đakovo je ostalo 'kratkih rukava'. 'Mi tražimo i suvremenu opremu, operacijsku salu, ali od Ministarstva zdravstva tražimo i financiranje potrebnog kadra', rekao je Vinković.
Milinović: Konačnu odluku o Đakovu će donijeti struka
Koalicija za spas rodilišta o problemu je danas upoznala i državni vrh. Od odgovora mjerodavnih ovisi i hoće li se mali Roko i kad postane punoljetan moći pohvaliti da je posljednji Đakovčanin po rođenju.
Priču o Đakovu za Dnevnik Nove TV je komentirao ministar Darko Milinović. 'U Đakovu će uskoro sjesti stručna radna skupina i donijeti konačan zaključak oko Đakova. Od Đakova do Osijeka ima 15, 20 minuta, ali, kažem, o tome konačnu odluku mora donijeti struka. Ja ću poštivati odluku struke. To ne znači a priori rješenje', izjavio je Milinović.