Nesuradnja i međusobne optužbe

Dvadeset nacionalnih manjina ima 40, a Romi sami više od 60

Slika nije dostupna
U Hrvatskoj živi oko dvadeset nacionalnih manjina koje su organizirane u četrdesetak udruga. Kad to znamo, nevjerojatno zvuči podatak da samo romskih udruga ima više od 60. Udruge vrlo rijetko surađuju, optužuju jedni druge i sve računaju na financijsku podršku iz različitih fondova.

Prema najsvježijim podacima u Hrvatskoj danas djeluju 62 romske udruge. Unija Roma osnovana je prije 17 godina. Do danas su realizirali na stotine programa. Preveli su na Romski i tiskali poznate svjetske bajke. Otvorili su besplatnu igraonicu za djecu pretškolskog odgoja. Organiziraju večernju školu, a čak imaju i svoj nogometni klub.

'Početak je bio najgori, a taj početak je stvorio moj otac Ragib Seferović koji je napravio slikovnice, a prije njih je napravio romsku početnicu na romsko-hrvatskom jeziku da bi se dijeca lakše snašla u prostoru un kojem žive', rekao je Suljo Seferović. Iz dana u dan rade neke nove projekte i smeta im što danas svatko može osnovati udrugu i iz proračuna izvući novac. U Romskim udrugama ne samo da se zapošljava obitelj, već nerijetko i članovi obitelji osnivaju svoje udruge. Kada već svaki Rom mora imati svoju udrugu bilo je pokušaja okupljanja tih istih udruga pod jedan kišobran.

'Prije par godina smo pokušali organizirati vijeće romskih udruga gdje se je okupilo četrdessetak romskih udruga, izabrali su da ja budem predsjednik te krovne organizacije. Pozvali smo prredstavnike Vlade i vladinog ureda za manjine, ali njima nije bilo u interesu doći', rekao je Seferović. Ni jednoj hrvatskoj vladi, tvrdi Seferović, nije u interesu da Romi budu ujedinjeni. Tada bi zajednički mogli potraživati puno više pomoći i sredstava nego ovako razjedinjeni. No nije ni predsjedničko mjesto jedino krivo za toliko udruga. Romi se i dan danas dijele na plemena i zemlje iz kojih su došli u Hrvatsku.

Upravo zbog nezadovoljstva vlašću, odlučili su se pokušati ujediniti pod krovom stranke Roma Hrvatske i zajednički izaći na lokalne izbore. U Zagrebu već završavaju pisanje izborne liste. Favoriti predstojećih izbora u Zagrebu su SDP-ovac Milan Bandić i mladi HDZ-ov lav Jasen Mesić.

'S Milanom je najdraže, jer on je naš cigan, mi njega poštujemo i ona je naš čovjek. Mislimo da će na predstojećim izborima Milan biti na prvom mjestu', rekao je romski političar Ramo Dedić. Milana Bandića nismo uspjeli pitati odgovara li i njemu koalicija s Romima, no sudeći po tome što na njih s predizbornog plakata u zagrebačkom romskom naselju Kozari putevi budno pazi još od prošlih izbora, vjerujemo da neće imati ništa protiv.

Ekipa Provjerenog nije uspjela izdvojiti točan razlog zbog čega Romi imaju dvostruko više udruga od ostalih nacionalnih manjina. Priznaju da je krivaca puno. Među njima su i oni sami. Nije im pomoglo ni to što prvi put u povijesti imaju i svog saborskog zastupnika. Njihova višestoljetna nomadska povijest u kojoj su uvijek morali gledati prvenstveno sebe i boriti se za puko preživljavanje ipak je ostavila duboke tragove na njiam samima. Očito preduboke da bi si međusobno vjerovali i surađivali.

Više o ovoj temi saznajte u priloženom videu.