Problem je uočen prije pola godine, ali još nije saniran do kraja. Reagiralo je i Ministarstvo turizma koje tik pred sezonu - traži hitno rješenje.
Naizgled prekrasan prizor čistog Jadranskog mora. No u krugu od 300 metara s južne strane grada Dubrovnika more je onečišćeno fekalijama.
Problem s ispuštanjem fekalija traje gotovo sedam mjeseci. Iz dubrovačkog vodovoda kažu da su problem odmah uočili i pristupili hitnoj sanaciji - ta hitna sanacija traje pola godine.
'Znatno smo smanjili ispuštanje otpadnih voda i očekujemo da ćemo do početka sezone u potpunosti sanirati sustav', rekao je Valentin Dujmović, direktor vodovoda Dubrovnik.
Ekološke udruge slučaj su prijavile ministarstvima okoliša i turizma. Sezona je pred vratima, a problem je i dalje tu.
'Mislim da će to biti jako veliki udarac na turizam Dubrovnika, danas su svi ljudi povezani preko interneta, sve se brzo sazna, osim toga uništit će se flora i fauna našeg Jadranskog mora koje je vrlo osjetljivo', kazala je Jadranka Šimunović iz Eko centra.
Iz ministarstva turizma svim nadležnim institucijama i gradu Dubrovniku uz upozorenje Turističkoj zajednici stigla je opaska. Traže žurno rješenje.
'Vjerujemo da ste svjesni problema, opasnosti i antipromidžbe koje onečišćenja okoliša uslijed neriješene kanalizacije mogu izazvati, kao i ogorčenje domaćeg stanovništva i gostiju koji su došli na odmor', poručili su iz ministarstva turizma.
S druge strane obale nalaze se kupališta i hoteli, ako se u potpunosti situacija ne sanira, postoji mogućnost širenja onečišćenja. Zavod za javno zdravstvo kakvoću mora za kupanje na javnim plažama ispitat će krajem svibnja.
'Ove godine s monitoringom započinjemo 23. svibnja. 5. lipnja počinje sezona kupanja, prvo preduzorkovanje obavljat će se od 23. ovisno o vremenskim prilikama. Tada ćemo u procijeni rizika ispitivati more pa ćemo vam više moći reći', rekla je Dolores Grliec iz ZZJZ-a Dubrovnik.
Vodovod uvjerava kroz deset dana sve će biti sanirano. No konačno rješenje je gradnja novog sustava. Novi sustav vrijedan od 150 - 200 milijuna kuna većim dijelom financirao bi se iz EU fondova. Ovaj današnji izgrađen je 1970-ih godina i više ne funkcionira.
'Cijeli sustav više ne može podnijeti današnji Dubrovnik, funkcioniranje i život u današnjem gradu. Došlo je do začepljenja, jednostavno svemu dođe kraj pa tako i sustavno kojeg trenutno imamo. Trebamo ga održavati na životu naredne dvije tri, četiri godine do izgradnje novog sustava', rekao je Dujmović.
U tih nekoliko godina ionako opterećeni Dubrovnik trebao bi dobiti još hotela i smještajnog kapaciteta. Računica nikako nije jasna.
Dnevnik Nove TV gledajte svakog dana od 19:15, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.
Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr