Vojnu silu od 13 tisuća vojnika dočekalo je tek 750 slabo naoružanih branitelja. Kod križa na Srđu, simbola obrane Dubrovnika, okupili su se dubrovački branitelji, kao i branitelji iz Omiša, koji su prvi stigli u, tada, opkoljeni Dubrovnik.
'To je bilo tisuće granata po našim položajima i eto, preživjeli smo taj prvi dan', rekao je Eduard Čengija, zapovjednik prve bojne.
Turiste, koji su stigli razgledati Srđ, zastave i komemoracija su potpuno iznenadile. Od ekipe Dnevnika Nove TV neki su od turista doznali o čemu se radi. 'Ah, znači rat...', zaključila je jedna turistica.
Kao i turisti koje je obljetnica agresije na Dubrovnik zatekla, o domovinskom ratu učili su i najmlađi. Nakon čitanja učiteljice, uslijedila je minuta šutnje.
'To uopće nije bilo lijepo. Naš je grad bio slavan i za njega su se borili heroji', poručili su školarci Marin i Šime, učenici 3. razreda OŠ Lapad.
U Dubrovnik su stigli i pripadnici Omiške bojne, koji su prvi stigli u pomoć opkoljenom Dubrovniku.
Dubrovačke zidine i Stradun po kojima su prije dvadeset godina padale granate danas su idilično mjesto za odmor, no Dubrovčani poručuju, ponosni na pobjedu u Domovinskom ratu neće dopustiti da se zaboravi prava istina.